Ciekawostki :: BGŻ i ENERGA chcą wspólnie budować biogazownie
Newsroom
Design
Przegląd prasy
Konkursy
Przetargi
Projekty
Wydarzenia
Wystawy
ArchitekciPortfolia
Fotogalerie
Architekci indywidualni
Biura projektowe
Zarejestruj się!
Logowanie
Materiały dla projektantaOprogramowanie
Biblioteki CAD
Produkty
Newsy firmowe
Firmy
Dodaj firmę
BGŻ i ENERGA chcą wspólnie budować biogazownie
Bank BGŻ i spółka ENERGA podpisały już list intencyjny dotyczący współpracy przy finansowaniu budowy biogazowni i elektrowni biogazowych. Współpraca obejmuje wybór i pozyskanie partnera biomasowego dostarczającego wsad i odbierającego poferment, optymalnej lokalizacji pod budowę obiektów oraz organizację finansowania i nadzór w procesie budowy i eksploatacji do momentu spłaty kredytu inwestycyjnego w Banku BGŻ. „Zielona” energia z biogazu
Program budowy biogazowni jest elementem strategii rozwoju Grupy ENERGA, która zakłada m.in. inwestycje w innowacyjną energetykę rozproszoną, odnawialno-gazową. Rozwój tego rodzaju energetyki ENERGA chce oprzeć przede wszystkim o małe – od 0,5 do 2 MW – źródła mocy wykorzystujące proces fermentacji biomasy pochodzenia odpadowego i rolniczego. Projekt realizowany jest w ramach programu strategicznego ENERGA BIOGAZ, który zakłada wytwarzanie energii z biogazu w biogazowniach rolniczych (pracujących w oparciu o odchody z hodowli bydła, trzody chlewnej lub drobiu, odpady poprodukcyjne w przemyśle spożywczym, uprawy celowe etc.) oraz gminno-utylizacyjnych (na terenie składowisk odpadów komunalnych i oczyszczalni ścieków).
- ENERGA, jako największy w Polsce dostawca „zielonej” energii, zamierza utrzymać tę pozycję, dlatego będzie inwestować w energetykę odnawialną. Budowie nowych mocy z wykorzystaniem technologii wytwarzania z biogazu sprzyja obecnie kilka czynników: rosnące zapotrzebowania na energię elektryczną, wymagany prawem wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym kraju, jak również przewidywany wysoki zwrotu z tego typu inwestycji – podkreśla Mirosław Bieliński, prezes ENERGA S.A.
Program będzie realizowany przy współpracy z Bankiem BGŻ, który od ponad dwóch lat angażuje się w finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. To zgodne ze strategią banku, od wielu lat specjalizującego się w obsłudze sektora Agro. Instytucja finansuje zarówno przedsięwzięcia realizowane przy wsparciu środków UE (Kredyt Agro Unia i Kredyt BGŻ Unia) oraz inwestycje, które nie przewidują współfinansowania zewnętrznego (Kredyt Zielona Energia). To jedyny bank w Polsce, który posiada szerokie i praktyczne doświadczenie w zakresie finansowania biogazowni rolniczych.
Ambicją banku jest osiągnięcie dominującej pozycji w zakresie finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym głównie instalacji biogazowych i farm wiatrowych. Podjęcie inicjatyw takich jak współpraca z ENERGĄ, mamy nadzieję, pozwoli nam te ambitne cele realizować – powiedział Bartosz Urbaniak, dyrektor zarządzający ds. agrobiznesu.
Trzy fazy biogazu
Program ENERGA BIOGAZ będzie realizowany trzyetapowo według sekwencji 5-50-500. Oznacza to, że w pierwszym etapie powstanie kilka biogazowni, w drugim kilkadziesiąt, a docelowo kilkaset. ENERGA chce go realizować głównie poprzez uczestnictwo kapitałowe w projektach budowy biogazowi. Oprócz współfinansowania Program oferować będzie głównie doradztwo, montaż finansowania, prowadzenie budowy, zarządzanie biogazowniami oraz zakup energii elektrycznej i świadectw pochodzenia od wytwórców.
Podpisany list intencyjny rozpoczyna długoterminową współpracę polegającą na finansowaniu budowy biogazowni i elektrowni biogazowych poprzez uczestnictwo we wspólnych projektach z partnerami lub klientami stron oraz inwestycje kapitałowe, jak również finansowanie za pomocą instrumentów kredytowych.
Współpraca obejmuje wybór i pozyskanie partnera biomasowego (dostarczającego wsad i odbierającego poferment), optymalnej lokalizacji pod budowę biogazowni oraz organizację finansowania i nadzór w procesie budowy i eksploatacji do momentu spłaty kredytu inwestycyjnego w Banku BGŻ.
W pierwszej kolejności strony chciałyby zrealizować wspólne projekty pilotażowe na obszarze działalności ENERGA. Zostaną one wyłonione spośród kilku projektów rekomendowanych do realizacji zarówno przez Bank BGŻ, jak i ENERGĘ. Kolejnym krokiem może być stworzenie wspólnego produktu finansowania podobnych projektów, kierowanego do klientów i partnerów biznesowych stron.
Źródło: www.kompasinwestycji.pl
Data publikacji: 23.04.2010
reklama
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
Zobacz również:















