Nowości firmowe dla architekta :: Forma, kolor i przestrzeń dla myśli - MEVACO
Newsroom
Design
Przegląd prasy
Konkursy
Przetargi
Projekty
Wydarzenia
Wystawy
ArchitekciPortfolia
Fotogalerie
Architekci indywidualni
Biura projektowe
Zarejestruj się!
Logowanie
Materiały dla projektantaOprogramowanie
Biblioteki CAD
Produkty
Newsy firmowe
Firmy
Dodaj firmę
Forma, kolor i przestrzeń dla myśli - MEVACO

Kiedyś w Bernie (Szwajcarja) mieścił się szpital dla kobiet. Dzisiaj studenci prawa, ekonomii i nauk społecznych przygotowują się tu do rozpoczęcia kariery zawodowej. Wyraziste formy z blachy perforowanej ułatwiają orientację.
Studenci regenerują swoje siły w położonym centralnie budynku głównym, który obejmuje strefę wejściową, stołówkę, hol i pomieszczenie wypoczynkowe. „Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, która będzie wprawdzie pełniła funkcję stołówki, ale nie będzie tak wyglądać“, tak architekt Rolf von Allmen wyjaśnia oryginalną aranżację hali. „Wykreowane przez nas wnętrza łączą w sobie prostotę i elegancję, a studenci czują się w nich dobrze i swobodnie.“ Intensywne kolory podkreślają koncepcję formy: cztery czarne sześciany ustawione na jaskrawoczerwonej podłodze dzielą przestrzeń na poszczególne strefy. Zostały skonstruowane z malowanej proszkowo blachy perforowanej. Sześcian w strefie wejściowej pełni funkcję punktu informacyjnego. Drugi, o długości około 12 metrów, jest ladą samoobsługową. Trzeci to tak zwany barek naukowy, czyli miejsce, w którym studenci mogą zjeść, uczyć się i prowadzić dyskusje. Ostatni jest strefą sanitarną, w której mieszczą się toalety.
Odpowiedź Rolfa von Allmen na pytanie o powód zastosowania blachy perforowanej jest równie prosta, co zaskakująca: „Kiedy technik instalacji wentylacyjnych poinformował mnie, że jest mu potrzebna ściana o powierzchni 30 m², pomyślałem, że to nie może być prawda. W żadnym wypadku nie chciałem wykorzystywać ścian do montażu instalacji wentylacyjnej“. Rolf von Allmen postanowił z biedy uczynić cnotę i kanały wentylacyjne doprowadzające świeże powietrze usytuował w czterech sześcianach za blachą perforowaną. „Jeśli stanie Pani przed ladą samoobsługową i zbliży dłoń do blachy perforowanej“, mówi z uśmiechem, „poczuje Pani świeże powietrze płynące z okładziny ściany“. Ten sam efekt można zaobserwować w punkcie informacyjnym, barku naukowym i w strefie sanitarnej. Czarne sześciany z blachy perforowanej mają 3 metry wysokości. Na górze zamontowany jest niewidoczny dla studentów system wentylacyjny, natomiast na dole powietrze jest oczyszczane i przez otwory płynie ponownie na halę.

„Kolejną zaletą blachy perforowanej“, dodaje Rolf von Allmen, „jest zdolność tłumienia dźwięków. W miejscach, gdzie za okładziną nie ma instalacji wentylacyjnej, zastosowaliśmy dźwiękochłonny materiał, który pozytywnie wpływa na akustykę pomieszczeń.“ Hala wygląda dzisiaj tak, jak w dniu oddania do użytkowania. „Nie ma żadnych śladów
wandalizmu“, mówi z dumą Rolf von Allmen. „Pomieszczenia, z których korzystają studenci, często wymagają szybkiego remontu. W tym przypadku jest inaczej. Możemy śmiało zapraszać tu naszych gości.“
Materiał i zdjęcia: Mevaco
www.mevaco.pl >>
Data publikacji: 31.01.2012
reklama
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
Mogą Cię zainteresować również:















