Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 10.02.2019 10:00
Finisaż wystawy "Architektura niepodległości w Europie Środkowej"
Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i wiele innych państw Europy Środkowej uczciliśmy wystawą-opowieścią o relacjach architektury i polityki w międzywojennej Europie, a także o nowej mapie, która wyłoniła się w konsekwencji I wojny światowej. Dobiega końca jej prezentacja w Galerii MCK.
Finisaż wystawy 10 lutego 2019 roku w Krakowie. W programie się m.in. oprowadzanie z kuratorami oraz warsztaty dla najmłodszych. Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.
Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Rynek Główny 25, 31-008 Kraków
Program finisażu wystawy „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”
- godz. 12.00 – oprowadzanie z dr. Michałem Wiśniewskim, kuratorem wystawy
- godz. 12.30 – warsztaty dla dzieci Bajki robotów
- godz. 14.00 – oprowadzanie z Łukaszem Galuskiem, kuratorem wystawy
- godz. 16.00 – oprowadzanie z przewodnikiem w języku ukraińskim
- Postanowienia konferencji pokojowej nie cieszą się dobrą opinią. Upokorzenie Niemiec po I wojnie światowej miało utorować drogę do władzy nazistom, rozczarowanie Włoch wypchnęło do władzy faszystów, Węgry do dziś nie mogą (lub nie chcą) otrząsnąć się z traumy Trianon, Związek Radziecki pozostał poza systemem międzynarodowej współpracy, a jakby wszystkich tych błędów było mało, pokój trwał haniebnie krótko. Mapa międzywojennej Europy skrywa jednak dużo więcej rozczarowań, państwowości potencjalnych, dysponujących swoimi politycznymi reprezentacjami i – oczywiście – swoimi geografami. Zawiedzione nadzieje Ukraińców, Białorusinów, Chorwatów i innych są smutnym rewersem pięknej historii odrodzonej (albo uzyskanej) niepodległości Polski, Czechosłowacji czy Jugosławii.
- Maciej Górny, „Nowa rachuba świata. Geografia Europy Środkowo-Wschodniej po pierwszej wojnie światowej” [w:] „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”, Międzynarodowe Centrum Kultury 2018, s. 27.
Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Data publikacji: 10.02.2019
Inne wydarze architektoniczne:

Organizatorzy zapraszają na wystawę fotografii Nicolas Grospierre, którego zdjęcia z dwóch serii "Modern Forms" i "Modern Spaces" po raz pierwszy będzie można zobaczyć na wystawie w Instytucie Fotografii Fort. Oba cykle doczekały się już książkowych wydań i pokazywane były za granicą, lecz nie są dobrze znane polskiej publiczności.
więcej

W 2019 roku obchodzimy setną rocznicę założenia Bauhausu. Ta utworzona przez Waltera Gropiusa uczelnia artystyczno-rzemieślnicza zmieniła sposób kształcenia architektów, w ogromnym stopniu wpływając na kształt architektury w XX wieku.
więcej

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na spotkanie z cyklu Sztuka w Architekturze / Architektura w Sztuce "TRZY LINIE, który wygłosi Łukasz Huculak, prof. Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
więcej

Od 2019 roku rozpoczęły się ogromne zmiany w polskim prawie budowlanym. Sukcesywnie zaczyna obowiązywać standard budynków o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię, co jest równoważne z obiektami niskoenergetycznymi i pasywnymi. Zmiany dotyczą wszystkich uczestników procesu budowy, a w szczególności: wykonawców, nadzór budowlany, architektów.
więcej

Żyjemy w mieście, które niegdyś posiadało nie tylko inne przestrzenie, ale również inne wyobrażenia o ich przyszłym zagospodarowaniu. To czyni dziś rozmowę na temat Warszawy podwójnie ciekawą. Właśnie ten wątek – skupiając się przede wszystkim na koncepcjach rozwoju Warszawy w okresie dwudziestolecia międzywojennego – wziął na warsztat Jarosław Trybuś w swojej pracy doktorskiej, którą jest "Warszawa niezaistniała"
więcej

Kubizm, Pablo Picasso i wałbrzyska ceramika - będą tematem wykładu z cyklu "Ikonu designu" w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Co łączy te zaganiania i czym są pikasy? O tym dowiemy się podczas spotkania, które poprowadzi Michał Błaszczyński.
więcej

. Dobrze zaprojektowana, może nie tylko zminimalizować skutki rotacji pracowniczej czy liczby zwolnień lekarskich, ale i zwiększyć efektywność oraz zapewnić komfort i dobre samopoczucie w pracy. Jak powinno wyglądać takie biuro? O tym, podczas 3. edycji Wnętrza Otwartego rozmawiać będą architekci i projektanci.
więcej
.
Wróć do listy tematów