Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 29.11.2022 10:25
Wykład „Czy Le Corbusier zaprojektowałby blok francuski?”
Przeglądaj zdjęcia ->
![Wykład „Czy Le Corbusier zaprojektowałby blok francuski?” Wykład „Czy Le Corbusier zaprojektowałby blok francuski?”]()
Wykład "Czy Le Corbusier zaprojektowałby blok francuski?" to spotkanie z nową odsłoną strony Krakowski Szlak Modernizmu i szlaku architektury postmodernistycznej (Pomoszlak).
Wykład wygłosiła dr Dorota Jędruch - historyczka sztuki, wykładowczyni w Instytucie Historii Sztuki UJ, członkini zarządu Fundacji Instytut Architektury, kuratorka wystaw architektonicznych. Wykład został zrealizowany w maju br.
Opis organizatora:
Le Corbusiera uważa się czasem za twórcę modelu modernistycznych blokowisk (choć nie zrealizował żadnego blokowisk). Bloki szwedzki i francuski zaś postrzegane, jako pierwsze, odwilżowe budynki w socrealistycznej Nowej Hucie nawiązujące do zachodnioeuropejskich wzorów powojennego budownictwa mieszkaniowego, przywołując w ich kontekście jednostkę mieszkaniową Le Corbusiera. W czasie wykładu będzie okazja przyjrzeć się bliżej temu modelowi i jego genezie, a także francuskim i szwedzkim blokom we Francji i w Szwecji w późnych latach 50. i zastanowić, jaka faktycznie może być geneza nowohuckich rozwiązań.
Data publikacji: 29.11.2022
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Najnowszy, styczniowy odcinek to zapis spotkania autorskiego z Beatą Chomątowską, Grzegorzem Piątkiem i Katarzyną Uchowicz (prowadzenie Grzegorz Markowski) z okazji premiery książki „MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa". Rozmowa odkrywa wiele faktów z historii dzielnicy, zwłaszcza tej powojennej, w której musi ona zmierzyć się z pamięcią wojennej tragedii.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na kolejny wykład z cyklu Wille i pałace Europy pt. Willa w Portici – złota mila architektury. Podczas spotkania uczestnicy przyjrzą się „Złotej mili architektury” od Herkulanum do Reggio Calabria.
więcej
![]()
- Po jesiennym spacerze architektonicznym szlakiem realizacji inż. arch. Stanisława Ziołowskiego (1892-1940) zapraszamy Państwa na prelekcję dotyczącą życia i twórczości tej wybitnej twórczej osobowości - architekta uhonorowanego w 2022 roku własną ulicą w Śródmieściu Gdyni. Wydarzenie przygotowane zostało z myślą o obchodach świętowania 97. urodzin miasta Gdyni - zapraszają organizatorzy.
więcej
![]()
Mini Muzeum powstało w 2009 r. z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej „Bankowiec”. Kustoszką oraz animatorką „Bankowca” jest wieloletnia mieszkanka budynku Maria Piradoff - Link. Od momentu powstania atrakcję odwiedziło tysiące osób, zarówno ekspertów, badaczy architektury, mieszkańców Gdyni, jak i odwiedzających miasto turystów
więcej
![]()
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wykład pt. Złote miasto/Szare Miasto: tradycja i polityka w architekturze Jerozolimy . Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy Lva Sterna "Architektura czasu. Wrocław - Jerozolima".
więcej
![]()
Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "O Architekturze". Gościem wydarzenia będą architekci z grupy projektowej CENTRALA. Pracownia została założona w 2001 r. Przez lata zmieniał się jej skład i dziś tworzą ją Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis.
więcej
![]()
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki udostępnił kolejną bezpłatną publikacje. Tym razem jest to opracowanie na temat Polskiej Polityki Architektonicznej. Publikacja dostępna jest do przeczytania online w formie cyfrowej, a także w siedzibie Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie.
więcej
.
Wróć do listy tematów