72. urodziny warszawskiego Starego Miasta - Starówka (od)NOWA
Koncertem Jakuba Józefa Orlińskiego i Michała Biela, improwizacją Jana Emila Młynarskiego z Klancykiem, jazzową potańcówką, urodzinowym silent disco, w końcu spacerami, warsztatami, grami miejskimi i zwiedzaniem pracowni artystycznych warszawska Starówka uczci swoje urodziny. Na dwa dni zaplanowano ponad 100 wydarzeń przygotowanych przez 30 instytucji, dzięki którym odkryjemy Stare Miasto na nowo.
— Urodziny Starówki to święto historycznego, odbudowanego i fascynującego serca miasta. Dzięki współpracy kilkudziesięciu staromiejskich instytucji pokazujemy inną twarz historycznego centrum Warszawy. To okazja do odkrycia nieznanych miejsc i historii, do poznania ludzi pracujących tu na co dzień i do wspaniałej zabawy — podkreśla Karolina Ziębińska, Dyrektorka Muzeum Warszawy.
Na Rynku Nowego Miasta koncert inaugurujący 72. Urodzin Starówki zagrają Jakub Józef Orliński i Michał Biel oraz V Filar.
„New Yorker" nazwał śpiewaka „Justinem Timberlake’em opery", a „The Telegraph" jednym z 10 najbardziej czarujących artystów świata. Kontratenor, b-boy i warszawiak - wystąpił podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, natomiast już 18 lipca zaśpiewa specjalnie dla Warszawy i jej mieszkańców. Będzie to wyjątkowe spotkanie - w duecie z pianistą Michałem Bielem, który chętnie zamieni Wigmore Hall w Londynie i Carnegie Hall w Nowym Jorku na staromiejski Rynek. Artystów supportuje V Filar - polski zespół rapowy, cieszący się uznaniem na krajowej scenie hip-hopowej. Młodzi artyści, nawiązując do korzeni gatunku, opowiadają historię młodej Warszawy na nowo. Podczas koncertu zobaczymy pokaz zdjęć z odbudowy stolicy ze zbiorów Muzeum Warszawy. Piątkowy wieczór na Rynku Starego Miasta zakończy urodzinowe silent disco, o dobre nastroje zadbają: Krims, Sosia, Basia Popiołek (21:30 - 02:00).
W sobotnie popołudnie (19.07) Rynek Nowego Miasta przejmie Orkiestra Taneczna Melodia i Rytm założona przez Jana Młynarskiego i Jacka Namysłowskiego. W hołdzie tradycji zespołów takich jak: Orkiestra Braci Łopatowskich czy Orkiestra Karola Boverego, muzycy przywrócą do życia taneczny jazz lat 40., zapraszając do wspólnej zabawy w duchu odbudowy i radości.
W ramach „Urodzin” specjalny prezent dla Starówki ma również Klancyk. Wspólnie z Janem Emilem Młynarskim artyści Teatru Improwizowanego wniosą do jubileuszowego spektaklu ducha dawnych potańcówek, tanecznego jazzu i barwnych historii z czasów odbudowy (19.07, 19:30 Muzeum Warszawy). Publiczność czeka wieczór pełen zaskoczeń, absurdalnego humoru i muzycznych niespodzianek.
Chętni będą mogli zajrzeć do pracowni artystycznych znajdujących się pod opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, zwiedzić niedostępne na co dzień podwórka i piwnice. Przewodnicy w ramach specjalnie zorganizowanych spacerów pokażą mniej znane miejsca Starego i Nowego Miasta. Bardziej dociekliwie spojrzymy na elewacje, zdobienia i detale, które zainspirowały nową identyfikację wizualną „Urodzin” – i wszystko, co zwykle umyka w pośpiechu.
W ramach obchodów 72. rocznicy otwarcia odbudowanego Rynku Starego Miasta i 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Warszawy, wszyscy turyści i uczestnicy będą mieli okazję odcisnąć swoją dłoń na dużym płótnie i przesłać „Pozdrowienia z warszawskiej Starówki”. Interaktywne wydarzenie odbędzie się w budynku Starej Prochowni SCEK, gdzie płótno zostanie wywieszone jako symbol pamięci i solidarności z historycznym przedsięwzięciem odbudowy miasta. Przed nami również gra miejska „Ale jest Warszawa!”. Jeśli niestraszne są Wam wyzwania, lubicie Warszawę i chcecie odkryć, jak to jest, że jest jednocześnie i stara i młoda - przybywajcie.
72. Urodziny Starówki odbędą się 18 i 19 lipca na warszawskim Starym Mieście. Program, interaktywna mapa staromiejskich instytucji i szczegółowe informacje o rejestracji znajdują się na: www.grupastarowka.pl
Instytucje biorące udział w projekcie:
- Muzeum Warszawy
- Muzeum Farmacji, oddział Muzeum Warszawy
- Centrum Interpretacji Zabytku, oddział Muzeum Warszawy
- Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie
- Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
- Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
- Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych im. Jerzego Januszkiewicza
- Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum
- Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa"
- Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców Warszawskiego Traktu Królewskiego
- Stowarzyszenie Mieszkańców Mariensztatu
- Stowarzyszenie Historyków Sztuki
- Teatr Nowe Formy
- Fundacja Sto Pociech
- Fundacja Galerii Alina
- Fundacja Kreatywna Rodzina
- Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej
- Fundacja “Ukraiński Dom”
- Fundacja na Rzecz Rzeźby Polskiej imienia Zbigniewa Maleszewskiego
- Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
- Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
- Instytut Słowacki
- Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz pracownie historyczne Starego i Nowego Miasta
- Dom Sztuki Ludowej
- Dom Spotkań z Historią
- Archiwum Państwowe w Warszawie
- Archiwum Główne Akt Dawnych
- Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”
- Kataryniarz Jan
- Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
- Staromiejski Dom Kultury
72. Urodziny są częścią obchodów 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Warszawy
Więcej na stronie: um.warszawa.pl
Partner projektu:
PGE Polska Grupa Energetyczna – Partner edukacji Muzeum Warszawy
Źródło: Muzeum Warszawy, mat. prasowe
Data publikacji: 11.06.2025
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»