Artykuły

Wystawa prac malarza i grafika Tomasza Bieńka

Wystawa prac malarza i grafika Tomasza Bieńka Na wystawie w Domotece zaprezentowane zostaną fragmenty 3 osobnych cyklów artysty, które łączy jednak wspólny mianownik – metafizyczna refleksja i próba uchwycenia tego, co nieuchwytne. Cykl „Światło/Cień” to najnowsza seria badająca relację między światłem a cieniem oraz świadomością a podświadomością. Artysta używa różnych faktur, aby stworzyć wyraźne kontrasty na płótnie.

więcej

Wykład Studio Blisko - Wayfinding narracyjny w architekturze

Wykład Studio Blisko - Wayfinding narracyjny w architekturze Projekt pracowni Studio Blisko został uhonorowany prestiżową nagrodą European Design Awards 2024 w kategorii Wayfinding & Signage. Pracownia niedawno otrzymała również w Atenach dwa złote medale w konkursie Indigo Design Awards 2024 w kategorii Wayfinding. Z tej okazji założycielka pracowni Studio Blisko, Anna Nowokuńska-Maksymiuk wygłosi wykład o wayfindingu w architekturze.

więcej

Festiwal sztuki w przestrzeni publicznej Open City

Festiwal sztuki w przestrzeni publicznej Open City Organizatorzy zapraszają do udziału w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym – Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City i towarzyszącej mu wystawie "Otwarte Miasto". Ideą wydarzenia jest inspiracja do refleksji i odkrywania miasta przez pryzmat artystyczny. Festiwal pomoże spojrzeć na sztukę współczesną jako na integralną część miejskiej codzienności.

więcej

Wystawa „Michał Jędrzejewski. Zgubne skutki nadmiernych zainteresowań”

Wystawa „Michał Jędrzejewski. Zgubne skutki nadmiernych zainteresowań” Organizatorzy zapraszają na wystawę zatytułowaną "Zgubne skutki nadmiernych zainteresowań". Z okazji 90. urodzin Michała Jędrzejewskiego (ur. 1934) Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta i Muzeum Architektury przygotowały retrospektywną wystawę wielowątkowej twórczości Profesora, Rektora ASP w latach 1984–1990.

więcej

Nadbudowy - jak wykorzystać potencjał istniejących budynków

Nadbudowy - jak wykorzystać potencjał istniejących budynków Wokół projektów nadbudów toczy się wiele dyskusji dotyczących nie tylko aspektów architektonicznych, ale też administracyjnych czy prawnych. Choć wiele kwestii wciąż czeka na rozwiązanie, jedno nie ulega wątpliwości – nadbudowy mogą być doskonałą odpowiedzią na wiele problemów współczesnych miast.

więcej

VII edycja konkursu Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością

VII edycja konkursu Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki ogłosił siódmą edycję konkursu pt. "Przestrzeń wspólna jest wartością". To konkurs dla absolwentów różnych kierunków na najlepsze prace magisterskie obronione. Celem konkursu jest promocja najlepszych dyplomów oraz motywowanie studentów do podejmowania tematu przestrzeni wspólnych i publicznych, czy obiektów użyteczności publicznej w swoich pracach magisterskich.

więcej

Międzynarodowy konkurs na projekt hotelu

Międzynarodowy konkurs na projekt hotelu Platforma konkursowa TerraViva ogłosiła międzynarodowe wyzwanie architektoniczne pt. LIGHTHOUSE HOTEL. Celem konkursu jest zaprojektowanie butikowego hotelu wewnątrz opuszczonej latarni morskiej. Pula nagród to 30 000 euro.

więcej

Kim był pierwszy prezes SARP? Rozmowa o Romualdzie Millerze i jego drodze do modernizmu

Kim był pierwszy prezes SARP? Rozmowa o Romualdzie Millerze i jego drodze do modernizmu O pierwszym prezesie SARP - bohaterze swojej książki „W stronę modernizmu. Architekt Romuald Miller” opowie jej autor, architekt i historyk architektury dr Michał Dudkowski. Rozmowę z poprowadzi architekt Paweł Detko. Romuald Miller głosił, że architektura musi być nowoczesna i nadążać za przemianami cywilizacyjnymi świata.

więcej

Oprowadzania po wystawach. Przeglądamy najciekawsze wydarzenia

Oprowadzania po wystawach. Przeglądamy najciekawsze wydarzenia Oprowadzania kuratorskie po wystawach to najlepszy sposób na zwiedzanie ekspozycji. W ten sposób można dowiedzieć się najwięcej o prezentowanych eksponatach. To również często możliwość zadania dodatkowych pytań. W najbliższych dniach odbędzie się wiele oprowadzań po ciekawych wystawach, dlatego zebraliśmy ten najbardziej interesujące.

więcej

Z cyklu Dizajn na Fali: Moda na dizajn z PRL jako poszukiwanie tożsamości kulturowej?

Z cyklu Dizajn na Fali: Moda na dizajn z PRL jako poszukiwanie tożsamości kulturowej? Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Dizajn na Fali. Tematem najbliższego wydarzenia będzie: Moda na dizajn z PRL jako poszukiwanie tożsamości kulturowej. Gośćmi spotkania będą dr Agata Szydłowska - badaczka, autorka książek i kuratorka wystaw oraz Daniel Stoiński - kulturoznawca, właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli Daniel Stoiński Redesign.

więcej

Konkurs European Product Design Awards

Konkurs European Product Design Awards Trwa kolejna edycja konkursu nagradzającego najlepsze europejskie wzornictwo produktowe — European Product Design Awards 2024. Konkurs jest otwarty dla wszystkich pełnoletnich osób mieszkających w dowolnym miejscu na świecie. Zgłoszenia będą oceniane w dwóch grupach - projekty profesjonalistów oraz projekty studentów.

więcej

Międzynarodowy konkurs dla studentów - Tydzień dla zabytków

Międzynarodowy konkurs dla studentów - Tydzień dla zabytków W edycji 2024 zadanie polega na zaprezentowaniu pomysłu na aktywizację lokalnej społeczności wsi Babșa w hrabstwie Timiș poprzez serię wydarzeń kulturalno-artystycznych, które odbędą się w pobliżu miejscowego kościoła rzymskokatolickiego. Działania mają na celu przygotowanie przestrzeni przylegającej do kościoła w celu przekształcenia jej w miejsce spotkań.

więcej

Wykład pt. „Droga do projektowania” w ramach wystawy „Julia Keilowa. Projektantka”

Wykład pt. „Droga do projektowania” w ramach wystawy „Julia Keilowa. Projektantka” W Muzeum Warszawy można oglądać wystawę poświęconą postaci wybitnej warszawskiej metaloplastyczki Julii Keilowej. W ramach cyklu wydarzeń towarzyszących organizatorzy zapraszają na wykład pt. Droga do projektowania. Kobiety w Spółdzielni ŁAD, IWP i w Cepelii.

więcej

Z cyklu Projekt – Architekt: Zdolności architekta a przyszłość zawodu

Z cyklu Projekt – Architekt: Zdolności architekta a przyszłość zawodu Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Projekt – Architekt” pt. „Zdolności architekta a przyszłość zawodu”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Borysław Czarakcziew, członek zarządu The Architects’ Council of Europe oraz przewodniczący Społecznego Komitetu Zabytków Krakowa.

więcej

Konkurs dla studentów Nurten Aksugür Best Concept Communication - architektura wnętrz

Konkurs dla studentów Nurten Aksugür Best Concept Communication - architektura wnętrz Trwa piąta edycja międzynarodowego konkursu dla studentów architektury wnętrz z całego świata — Nurten Aksugür Best Concept Communication (BCC). Konkurs jest organizowany przez Wydział Architektury Wnętrz Uniwersytetu Wschodniośródziemnomorskiego w Famaguście na Cyprze i sponsorowany jest przez rodzinę Aksugür.

więcej

«
»
«
»