Artykuły

Systemy izolacji dwuwarstwowej w fasadach wentylowanych – poznaj dobre praktyki projektowe

Systemy izolacji dwuwarstwowej w fasadach wentylowanych – poznaj dobre praktyki projektowe W nowoczesnym budownictwie elewacja wentylowana to już nie chwilowy, przemijający z czasem trend, a standard. Rosnące wymagania dotyczące energooszczędności, bezpieczeństwa pożarowego i ochrony przed wilgocią sprawiają, że projektowanie ścian zewnętrznych wymaga dziś znacznie więcej niż tylko doboru efektownej okładziny

więcej

Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Centrum Targowo-Kongresowego w stolicy Czarnogóry

Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Centrum Targowo-Kongresowego w stolicy Czarnogóry Miasto stołeczne Podgorica ogłosiło międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu Centrum Targowo-Kongresowego. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie wizji nowoczesnego obiektu, który stanie się ważnym punktem rozwoju gospodarczego i turystycznego stolicy Czarnogóry oraz całego kraju.

więcej

Łuk w roli głównej. Projekt Casa Arco

Łuk w roli głównej. Projekt Casa Arco Budynek dawnej apteki dzięki realizacji pracowni Tiago Castro Sousa zyskał nowe funkcje i przemienił się piękną i przytulną rezydencję. Wnętrze zachwyca minimalistycznym i nowoczesnym stylem przełamanym przez naturalne dodatki. Rolę główną grają tutaj oryginalne łuki inspirowane pierwotnym wyglądem obiektu.

więcej

Trzynastu wspaniałych – to oni wybiorą zwycięzców prestiżowego konkursu

Trzynastu wspaniałych – to oni wybiorą zwycięzców prestiżowego konkursu Trzynastu wspaniałych. Nie, to nie filmowy remake legendarnego westernu, lecz grupa wybitnych ekspertów – architektów, liderów branży budowlanej i przedstawicieli mediów branżowych, którzy będą oceniać najlepsze w Polsce budynki kandydujące do tytułu Fasada Roku 2025. Ich różnorodne perspektywy będą kluczem do wyłonienia zwycięzców. Zobacz, kto w tym roku przyzna prestiżowe tytuły i zdecyduje o tym, które realizacje będą reprezentowały polską architekturę na scenie międzynarodowej.

więcej

Konkurs na projekt wnętrz nowej siedziby BWA Wrocław

Konkurs na projekt wnętrz nowej siedziby BWA Wrocław BWA Wrocław Galeria Sztuki Współczesnej ogłosiła konkurs na projekt wnętrz swojej nowej siedziby przy ulicy Kolejowej 63. Nowa przestrzeń powstanie w dawnej hali montażowo-naprawczej Kraftpost – obiekcie o przemysłowej historii, który zostanie zaadaptowany do potrzeb instytucji sztuki współczesnej. Otwarcie planowane jest na 2028 rok.

więcej

6. edycja konkursu "The Last Nuclear Bomb Memorial"

6. edycja konkursu The Last Nuclear Bomb Memorial Projektanci i pasjonaci architektury proszeni są o zaprojektowanie memoriału zlokalizowanego na terenie dawnego poligonu jądrowego. Miejsce to ma nie tylko upamiętniać ofiary prób i użycia broni nuklearnej, ale również stać się głosem w debacie na temat konieczności jej całkowitego zakazu.

więcej

Wyniki konkursu Home of Shadows. Polska architektka z nagrodą!

Wyniki konkursu Home of Shadows. Polska architektka z nagrodą! Ogłoszono wyniki trzeciej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego Home of Shadows. Tegoroczne zadanie konkursowe skupiło się na projektowaniu domu, który funkcjonuje wyłącznie dzięki naturalnemu światłu - bez użycia sztucznego oświetlenia. Na podium znalazła się polska architektka Anna Jaruga-Rozdolska.

więcej

Klinkierowa elewacja w nowoczesnym wydaniu

Klinkierowa elewacja w nowoczesnym wydaniu Współczesna architektura coraz częściej łączy klasyczne materiały z nowoczesnymi technologiami. Przykładem takiego połączenia jest współpraca firmy King Klinker z NOVA EASY BRICK – innowacyjnym systemem elewacyjnym, który otwiera nowe możliwości dla projektantów i wykonawców

więcej

Nowa wystawa w Muzeum Architektury - „Plantstoria”

Nowa wystawa w Muzeum Architektury - „Plantstoria” Ekspozycja opowiada historię dzielnicy w Ciechanowie, zaprojektowanej podczas II wojny światowej przez III Rzeszę jako Gartenvorstadt – przedmieście-ogród. Osiedle, dziś znane jako „Bloki”, miało stanowić przestrzeń mieszkalną dla niemieckich urzędników i ich rodzin. Choć jego projekt nawiązywał do idei miasta-ogrodu Ebenezera Howarda, niósł ze sobą także elementy ideologii kolonizacyjnej i porządkowania podbitych ziem.

więcej

Letnie Rezydencje w Valga: poszukiwanie nowego życia dla starych materiałów

Letnie Rezydencje w Valga: poszukiwanie nowego życia dla starych materiałów Organizacja VARES realizująca międzynarodowy program architektoniczny w estońskiej miejscowości Valga, ogłosiła otwarty nabór na letnią rezydencję twórczą. Projekt skierowany jest do badaczy, architektów, artystów i rzemieślników, którzy chcą odkrywać nowe możliwości wykorzystania materiałów pochodzących z rozbiórek i zapomnianych zasobów.

więcej

Projekt zakorzeniony w naturze. Nowa wizja architektury na Wyspie Sobieszewskiej według pracowni Ideograf

Projekt zakorzeniony w naturze. Nowa wizja architektury na Wyspie Sobieszewskiej według pracowni Ideograf Zaledwie kilka kilometrów od centrum Gdańska rozciąga się świat odrębny i niemal nietknięty - Wyspa Sobieszewska. To zielona enklawa, gdzie lasy sosnowe, wydmy, mokradła i starorzecza splatają się w mozaikę siedlisk, równie różnorodną jak w najcenniejszych parkach narodowych.

więcej

Drzewo nad głowami. To nie las, to wnętrza budynków

Drzewo nad głowami. To nie las, to wnętrza budynków W zamkniętych pomieszczeniach spędzamy większość życia, nawet latem. Jak pogodzić to z potrzebą bycia blisko natury? Eksperci podpowiadają: zadbać o jakość powietrza, światło, design i przyjazną akustykę wnętrz. Producenci materiałów wykończeniowych dostarczają dziś tak zaawansowane rozwiązania, że siedząc przy biurku - w pracy czy mieszkaniu - można mieć akustyczne panele drewniane nad głową

więcej

JEMS: Solna 6. Nowy zespół mieszkaniowy w cieniu klasztoru

JEMS: Solna 6. Nowy zespół mieszkaniowy w cieniu klasztoru W bezpośrednim sąsiedztwie barokowego klasztoru w Poznaniu, JEMS Architekci zaprojektowali zespół mieszkaniowy, którego charakter i nastrój odnosi się w wyważony sposób do wyjątkowego kontekstu kulturowego i przyrodniczego. Miękko prowadzona zabudowa Solnej 6 meandruje między starymi drzewami, rezygnując z dominujących form sztywnej geometrii.

więcej

Taras z betonu szlachetnego - doskonały wybór!

Taras z betonu szlachetnego - doskonały wybór! Minimalistyczny design, ponadczasowa elegancja i niezwykła trwałość to zalety betonu szlachetnego - idealnego materiału do wykończenia nawierzchni. Płyty z betonu szlachetnego Dasag sprawdzą się zarówno w inwestycjach prywatnych: do wyłożenia balkonów, tarasów i ogrodowych ścieżek, jak i w przestrzeni publicznej: na chodnikach, placach miejskich, skwerach przed wejściami do biurowców czy galerii handlowych

więcej

Konkurs w ramach Festiwalu Architektury EDGE 2025

Konkurs w ramach Festiwalu Architektury EDGE 2025 W ramach Festiwalu Architektury EDGE 2025 realizowany jest konkurs dla młodych architektów i twórców z dziedzin pokrewnych, którzy w swoich projektach podejmują aktualne wyzwania i poszukują innowacyjnych rozwiązań.

więcej

«
»
«
»