Wakepark - letnia alternatywa dla zimowego snowboardu i nart
Przeglądaj zdjęcia ->

Wakebord zaczął rozwijać się w Polsce stosunkowo niedawno, jednak ze względu na swoją specyfikę co roku zyskuje nowych sympatyków i pasjonatów. Zagospodarowanie przestrzeni wodnej pod profesjonalny wodny wyciąg wakeboardowy zwiększa atrakcyjność miasta, przyciągając do regionu całe rodziny wraz z dziećmi.

Wakepark to letnia alternatywa dla stoku narciarskiego, pozwalająca na jego użytkowanie niezależnie od pogody. Ten sport ekstremalny zyskuje nowych fanów i pasjonatów w każdym sezonie. Pojawiły się również plany, aby to właśnie wakeboard pojawił się na Olimpiadzie w 2020. Budowa wakeparku może odbyć się w różnych systemach. Dwusłupowy, na którym użytkownicy wypływają na pewną odległość i wracają na start. Jest to tańsza alternatywa dla zagospodarowania niedużych akwenów wodnych. Wykorzystywana technologia zapewnia nieprzerwane pływanie, bez zatrzymywania się na końcach wyciągu.

Bardziej rozbudowane systemy 4-5 słupowe pozwalają na jazdę wielu osób równocześnie. Ta opcja polecana jest szczególnie dla właścicieli większych powierzchni wodnych. Jeden z pierwszych wakeparków w Polsce powstał w Kryspinowie (koło Krakowa) w 2010 roku. Na terenie parku znajduje się wypożyczalnia wysokiej klasy sprzętu wakeboardowego, bar, batuta oraz minirampa skateboardingowa.

Do 2013 roku w całym kraju powstało 21 tego typu obiektów, a prowadzone rozmowy z inwestorami pozwalają założyć, że w 2014 przybędzie 10 nowych. Dla osób posiadających niezagospodarowany teren polecana jest budowa wakeparku od podstaw. Polega ona na stworzeniu sztucznego zalewu dostosowanego do wyciągu, a w efekcie budowy całego parku wakeboardowego.

Na torach istnieje możliwość umieszczenia odpowiednich przeszkód, co dla właściciela wyciągu jest świetną okazją na organizację widowiskowych pokazów i zawodów. Zastosowanie nowoczesnych materiałów pozwala na budowę bezpiecznych elementów odpornych na oddziaływanie wody i słońca.
Cała inwestycja jest złożonym procesem, jednak efekty zadowalają zarówno inwestorów jak i finalnych użytkowników parku - profesjonalistów oraz amatorów.