Artykuły

Wystawa „Czarnomorska utopia 1955–1989. Dramat architektoniczny w pięciu aktach”

Wystawa „Czarnomorska utopia 1955–1989. Dramat architektoniczny w pięciu aktach” Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na nową wystawę pt. „Czarnomorska utopia 1955–1989”. Ekspozycja zaprezentuje wyjątkowy rozdział w historii architektury Rumunii. Opowiadać będzie o transformacji wybrzeża Morza Czarnego, które przez ponad trzy dekady XX wieku było miejscem intensywnych poszukiwań nowej formy życia w przestrzeni.

więcej

Otwarty nabór do programu Project Room - indywidualne wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Otwarty nabór do programu Project Room - indywidualne wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ogłosiło otwarty nabór do kolejnej edycji programu Project Room 2025/2026. To propozycja skierowana do debiutujących artystek i artystów, którzy chcą zaprezentować swoją twórczość w jednej z czołowych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.

więcej

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję nowego Targu Miejskiego w Pazardżiku

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję nowego Targu Miejskiego w Pazardżiku Gmina Pazardżik w Bułgarii ogłosiła międzynarodowy konkurs architektoniczny, którego celem jest opracowanie koncepcji nowego wyglądu Targu Miejskiego – jednego z najważniejszych punktów w centrum miasta. Organizatorzy zapraszają twórców z całego świata do zaproponowania śmiałych i nowoczesnych rozwiązań, które połączą dziedzictwo historyczne z wizją przyszłości.

więcej

Premiera publikacji „Wspólne dziedzictwo polsko-saskie. Polonica w zbiorach rysunków architektonicznych z XVIII w. w Dreźnie”

Premiera publikacji „Wspólne dziedzictwo polsko-saskie. Polonica w zbiorach rysunków architektonicznych z XVIII w. w Dreźnie” W Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się premiera wyjątkowej, trzytomowej publikacji „Wspólne dziedzictwo polsko-saskie. Polonica w zbiorach rysunków architektonicznych z XVIII w. w Dreźnie”, pod redakcją dr. hab. Jakuba Sity i dr. hab. Pawła Migasiewicza.

więcej

Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zespołu budynków mieszkalnych w Gliwicach

Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zespołu budynków mieszkalnych w Gliwicach Głównym celem konkursu jest wyłonienie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalnym koncepcji zabudowy mieszkaniowej. Projekt powinien uwzględniać również garaże podziemne, lokal usługowy, zagospodarowanie terenu oraz infrastrukturę zewnętrzną. Minimalna liczba mieszkań przewidziana dla całego kompleksu wynosi 120.

więcej

Zachwyt nad klasyką. Willa według projektu Jishang Space Design

Zachwyt nad klasyką. Willa według projektu Jishang Space Design Trzykondygnacyjna willa o powierzchni 700 mkw. według projektu pracowni Jishang Space Design pokazuje jak piękne i przyjazne mogą być wnętrza utrzymane w klasycznym stylu. Przestronne pokoje, ciepłe, naturalne dodatki i tradycyjne akcenty - tak najlepiej podsumować tę znakomitą koncepcję.

więcej

Międzymurze - nowa wystawa podziemna na Wawelu

Międzymurze - nowa wystawa podziemna na Wawelu W zachodniej części wzgórza wawelskiego otwarto nową wystawę archeologiczno-architektoniczną zatytułowaną „Międzymurze”. Ekspozycja znajduje się w przestrzeni pomiędzy dawnymi murami obronnymi zamku - wewnętrznym i zewnętrznym pasem fortyfikacji z końca XVIII wieku. To właśnie ta przestrzeń, badana przez kolejne pokolenia archeologów, zyskała miano międzymurza.

więcej

Zostań twórcą zwycięskiej elewacji – półmetek zgłoszeń w konkursie Fasada Roku 2025

Zostań twórcą zwycięskiej elewacji – półmetek zgłoszeń w konkursie Fasada Roku 2025 Tytuł najlepszej fasady w Polsce, nagroda w wysokości 10 000 zł oraz szansa na międzynarodowe uznanie – to stawka, o którą walczą uczestnicy konkursu Fasada Roku 2025. Do rywalizacji mogą przystąpić architekci, inwestorzy oraz wykonawcy, którzy do końca września br. zgłoszą budynek z elewacją wykonaną w kompletnej technologii Baumit. Półmetek etapu zgłoszeń to dobry moment, by przypomnieć, że wciąż można dołączyć do grona kandydatów do prestiżowego tytułu.

więcej

Konkurs na koncepcję przebudowy Teatru Bagatela w Krakowie

Konkurs na koncepcję przebudowy Teatru Bagatela w Krakowie Miasto Kraków ogłosiło konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy budynku Teatru „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Celem przedsięwzięcia jest poprawa funkcjonalności i jakości przestrzeni jednego z najważniejszych krakowskich teatrów, a także dostosowanie jego infrastruktury do współczesnych wymogów technicznych i artystycznych.

więcej

Wnętrze pełne dodatków - rezydencja Olive City

Wnętrze pełne dodatków - rezydencja Olive City W projekcie zaakcentowano potrzebę stworzenia przestrzeni sprzyjającej codziennemu życiu. Przemyślany układ wnętrz pozwala domownikom na korzystanie z funkcjonalnych pomieszczeń. Kuchnia z wyspą i barem umożliwia przygotowywanie posiłków o poranku, a otwarta jadalnia z długim stołem zaprasza na wspólne wieczorne kolacje. Przenikające się funkcje sprzyjają różnorodnemu wykorzystaniu przestrzeni, bez poczucia sztywności.

więcej

Wystawa „Alicja Wyszogrodzka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”

Wystawa „Alicja Wyszogrodzka. Polskie Projekty Polscy Projektanci” Wystawa ukazuje szeroki kontekst twórczości Wyszogrodzkiej – od wstępnych szkiców i inspiracji, przez projekty, aż po gotowe wyroby przemysłowe, często eksportowane za granicę. Zaprezentowane zostaną prace powstałe m.in. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego oraz Centralnym Biurze Wzornictwa Przemysłu Lekkiego.

więcej

Druga edycja konkursu na Schody Architekta - The Architect’s Stair

Druga edycja konkursu na Schody Architekta - The Architect’s Stair Ogłoszono drugą edycję międzynarodowego konkursu „The Architect’s Stair”. Tematem przewodnim są schody, ale nie jako element użytkowy, lecz jako nośnik idei architektonicznej, narzędzie narracji i wyraz indywidualnego podejścia projektowego.

więcej

Brąz w roli głównej. Projekt pracowni Paulo Martins

Brąz w roli głównej. Projekt pracowni Paulo Martins Dom Casa Madalena to nowoczesna rezydencja o powierzchni 330 mkw. zaprojektowana przez pracownię Paulo Martins Arquitectura. Bryła budynku składa się z prostych, czystych form geometrycznych, które zostały celowo ułożone w taki sposób, by oddzielić przestrzenie mieszkalne od ulicy. Głównym założeniem projektu było zapewnienie mieszkańcom maksymalnej prywatności.

więcej

Wykład „Wędrujące centrum Warszawy”

Wykład „Wędrujące centrum Warszawy” Organizatorzy zapraszają na ostatni już wykład z cyklu „Warszawa dla początkujących. Wykłady z historii architektury”. Tym razem spotkanie odbędzie się pod dawną trybuną honorową na placu Centralnym. Wykład zatytułowany „Wędrujące centrum Warszawy” wygłosi Krzysztof Mordyński.

więcej

Konkurs MARCH Materials Architecture Competition - ekologiczne materiały w architekturze

Konkurs MARCH Materials Architecture Competition - ekologiczne materiały w architekturze Trwa międzynarodowy "MARCH Materials " kierowany do architektów i architektów wnętrz z Europy. Jego celem jest wyróżnienie zrealizowanych projektów architektonicznych, które w świadomy sposób wykorzystują zrównoważone materiały. Konkurs podkreśla znaczenie lokalnych i ekologicznych rozwiązań materiałowych w projektowaniu - niezależnie od skali inwestycji.

więcej

«
»
«
»