Artykuły

Międzynarodowy konkurs Hospice - Architektura w służbie człowieka

Międzynarodowy konkurs Hospice - Architektura w służbie człowieka Konkurs zachęca uczestników do refleksji nad tym, czy i w jaki sposób architektura może stać się narzędziem wsparcia dla osób terminalnie chorych. Proponowane przestrzenie mają nie tylko spełniać funkcje użytkowe, ale przede wszystkim oferować spokój, poczucie bezpieczeństwa i możliwość odpoczynku - wykraczając poza typowe rozwiązania medyczne.

więcej

Wystawa „Architektki” - opowieść o kobietach tworzących przestrzeń

Wystawa „Architektki” - opowieść o kobietach tworzących przestrzeń Już wkrótce w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK będzie można oglądać wystawę pt. „Architektki”. To projekt, który przybliża dorobek kobiet zajmujących się architekturą w Warszawie - zarówno tych, które kształtowały miasto w przeszłości, jak i tych, które projektują jego przyszłość.

więcej

Międzynarodowy konkurs projektowy iNTA 2025 - architektura tropikalna

Międzynarodowy konkurs projektowy iNTA 2025 - architektura tropikalna W ramach 9. Międzynarodowej Konferencji Międzynarodowej Sieci Architektury Tropikalnej (iNTA), ogłoszono konkurs projektowy iNTA 2025 Design Competition. Celem inicjatywy jest promowanie innowacyjnych rozwiązań mieszkaniowych, które odpowiadają na wyzwania środowiskowe i społeczne charakterystyczne dla regionów tropikalnych.

więcej

Projekt pracowni TKHolding w finale World Architecture Festival 2025 - Nowa szkoła w Rudzie Śląskiej

Projekt pracowni TKHolding w finale World Architecture Festival 2025 - Nowa szkoła w Rudzie Śląskiej Szkoła Podstawowa nr 17 w bielszowickiej części Rudy Śląskiej - najnowsza realizacja pracowni TKHolding w finale tegorocznych „Oscarów architektury”, czyli World Architecture Festival 2025, w kategorii WAF Completed Buildings – School.

więcej

Wystawa o ceramice z Łysej Góry

Wystawa o ceramice z Łysej Góry To kameralna, ale bogata ekspozycja naczyń ceramicznych - talerzy, wazonów czy charakterystycznych miodowników, które przez dekady zdobiły polskie domy. Wyróżnia je unikalna technika zdobienia: ręczne malowanie rożkiem, czyli specjalną gumową gruszką wypełnioną barwną angobą.

więcej

Wyrazista architektura i wrażliwość na otoczenie - projekt WXCA i jsk architekci

Wyrazista architektura i wrażliwość na otoczenie - projekt WXCA i jsk architekci Wspólny projekt zespołu lodowisk autorstwa pracowni WXCA i jsk architekci zdobył II Nagrodę w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na koncepcję nowego toru łyżwiarskiego oraz dwóch hal lodowych Ośrodka Stegny w Warszawie. Architekci zaproponowali projekt nowoczesnego obiektu sportowego o wyrazistej architekturze, który jednocześnie pozostaje wrażliwy na lokalny kontekst przestrzenny, społeczny i krajobrazowy.

więcej

Wystawa „Czarnomorska utopia 1955–1989. Dramat architektoniczny w pięciu aktach”

Wystawa „Czarnomorska utopia 1955–1989. Dramat architektoniczny w pięciu aktach” Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na nową wystawę pt. „Czarnomorska utopia 1955–1989”. Ekspozycja zaprezentuje wyjątkowy rozdział w historii architektury Rumunii. Opowiadać będzie o transformacji wybrzeża Morza Czarnego, które przez ponad trzy dekady XX wieku było miejscem intensywnych poszukiwań nowej formy życia w przestrzeni.

więcej

Otwarty nabór do programu Project Room - indywidualne wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Otwarty nabór do programu Project Room - indywidualne wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ogłosiło otwarty nabór do kolejnej edycji programu Project Room 2025/2026. To propozycja skierowana do debiutujących artystek i artystów, którzy chcą zaprezentować swoją twórczość w jednej z czołowych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.

więcej

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję nowego Targu Miejskiego w Pazardżiku

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję nowego Targu Miejskiego w Pazardżiku Gmina Pazardżik w Bułgarii ogłosiła międzynarodowy konkurs architektoniczny, którego celem jest opracowanie koncepcji nowego wyglądu Targu Miejskiego – jednego z najważniejszych punktów w centrum miasta. Organizatorzy zapraszają twórców z całego świata do zaproponowania śmiałych i nowoczesnych rozwiązań, które połączą dziedzictwo historyczne z wizją przyszłości.

więcej

Premiera publikacji „Wspólne dziedzictwo polsko-saskie. Polonica w zbiorach rysunków architektonicznych z XVIII w. w Dreźnie”

Premiera publikacji „Wspólne dziedzictwo polsko-saskie. Polonica w zbiorach rysunków architektonicznych z XVIII w. w Dreźnie” W Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się premiera wyjątkowej, trzytomowej publikacji „Wspólne dziedzictwo polsko-saskie. Polonica w zbiorach rysunków architektonicznych z XVIII w. w Dreźnie”, pod redakcją dr. hab. Jakuba Sity i dr. hab. Pawła Migasiewicza.

więcej

Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zespołu budynków mieszkalnych w Gliwicach

Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zespołu budynków mieszkalnych w Gliwicach Głównym celem konkursu jest wyłonienie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalnym koncepcji zabudowy mieszkaniowej. Projekt powinien uwzględniać również garaże podziemne, lokal usługowy, zagospodarowanie terenu oraz infrastrukturę zewnętrzną. Minimalna liczba mieszkań przewidziana dla całego kompleksu wynosi 120.

więcej

Zachwyt nad klasyką. Willa według projektu Jishang Space Design

Zachwyt nad klasyką. Willa według projektu Jishang Space Design Trzykondygnacyjna willa o powierzchni 700 mkw. według projektu pracowni Jishang Space Design pokazuje jak piękne i przyjazne mogą być wnętrza utrzymane w klasycznym stylu. Przestronne pokoje, ciepłe, naturalne dodatki i tradycyjne akcenty - tak najlepiej podsumować tę znakomitą koncepcję.

więcej

Międzymurze - nowa wystawa podziemna na Wawelu

Międzymurze - nowa wystawa podziemna na Wawelu W zachodniej części wzgórza wawelskiego otwarto nową wystawę archeologiczno-architektoniczną zatytułowaną „Międzymurze”. Ekspozycja znajduje się w przestrzeni pomiędzy dawnymi murami obronnymi zamku - wewnętrznym i zewnętrznym pasem fortyfikacji z końca XVIII wieku. To właśnie ta przestrzeń, badana przez kolejne pokolenia archeologów, zyskała miano międzymurza.

więcej

Zostań twórcą zwycięskiej elewacji – półmetek zgłoszeń w konkursie Fasada Roku 2025

Zostań twórcą zwycięskiej elewacji – półmetek zgłoszeń w konkursie Fasada Roku 2025 Tytuł najlepszej fasady w Polsce, nagroda w wysokości 10 000 zł oraz szansa na międzynarodowe uznanie – to stawka, o którą walczą uczestnicy konkursu Fasada Roku 2025. Do rywalizacji mogą przystąpić architekci, inwestorzy oraz wykonawcy, którzy do końca września br. zgłoszą budynek z elewacją wykonaną w kompletnej technologii Baumit. Półmetek etapu zgłoszeń to dobry moment, by przypomnieć, że wciąż można dołączyć do grona kandydatów do prestiżowego tytułu.

więcej

Konkurs na koncepcję przebudowy Teatru Bagatela w Krakowie

Konkurs na koncepcję przebudowy Teatru Bagatela w Krakowie Miasto Kraków ogłosiło konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy budynku Teatru „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Celem przedsięwzięcia jest poprawa funkcjonalności i jakości przestrzeni jednego z najważniejszych krakowskich teatrów, a także dostosowanie jego infrastruktury do współczesnych wymogów technicznych i artystycznych.

więcej

«
»
«
»