15. Weekend Architektury w Gdyni 2025
Miasto Gdynia zaprasza do udziału w 15 edycji festiwalu Weekend Architektury w Gdyni. Jak co roku, organizatorzy przygotowali wiele ciekawych wydarzeń skierowanych do szerokiego grona odbiorców, w tym miłośników i ekspertów architektury. Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu to „Otwartość”.
15. edycja Weekend Architektury w Gdyni odbywać będzie się w dniach 28 - 31 sierpnia 2025 roku. Zanim rozpocznie się główny festiwal, w dniach 25–27 sierpnia zaplanowano także dodatkowy program pod nazwą Archi-Bonus. Całość wydarzenia obejmuje kilkadziesiąt spotkań, debat, wykładów, spacerów tematycznych oraz pokazów filmowych, skierowanych zarówno do specjalistów, jak i szerokiej publiczności.
Temat „otwartości” rozumiany jest wielowymiarowo – jako otwartość na ludzi, idee, naturę i lokalne konteksty. Tegoroczny program ma inspirować do rozmowy o architekturze, przestrzeni publicznej i mieście jako miejscu życia codziennego. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział m.in. w Archi-prelekcjach, Archi-dyskusjach, spacerach fotograficznych i architektonicznych, a także w spotkaniach w formule Archi-Stół, która została z powodzeniem przetestowana w poprzednim roku.
W festiwalu wezmą udział architekci, urbaniści, badacze, przedstawiciele instytucji kulturalnych, uczelni, organizacji pozarządowych oraz firm deweloperskich. Do programu włączono m.in. wyniki prac i analiz takich inicjatyw jak Laboratorium Regionów, Laboratorium Innowacji Społecznych czy projekt „Exercising Modernity”.
Kuratorkami tegorocznej edycji są architektki Dorota Sibińska i Dominika Zielińska, przy wsparciu Filipa Domaszczyńskiego (XYStudio) oraz Mariusza Twardowskiego (Politechnika Krakowska). Głównym partnerem strategicznym festiwalu jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU), który poprowadzi m.in. debatę otwierającą 28 sierpnia.
15. Weekend Architektury w Gdyni
- 28 sierpnia - 31 sierpnia 2025 (wydarzenie cykliczne, 15 edycja)
- + Archi Bonus 25-27 sierpnia 2025 (program uzupełniający)
Tematyka modułów: życie miasta, życie między budynkami oraz projektowanie przestrzeni publicznej, architektura współczesna, edukacja architektoniczna, fotografia architektury, modernizm gdyński oraz europejski, filmy architektoniczne, warsztaty kreatywne, architektura osiedli oraz mieszkań społecznych.
Hasła przewodnie programu
- Doświadczanie – architektura, przestrzeń publiczna, design miasta, który intensyfikuje i wzbogaca pozytywne doświadczanie ludzkie - „życia między budynkami”,
- Adaptacja – kreowanie rozwiązań miejskich i architektonicznych, które aktywnie reagują na krytyczne wyzwania społeczne i klimatyczne.
- Responsywność – zdolność do reagowania i przewidywania w możliwie krótkim czasie, pozwalającym na uniknięcie skutków trudnych do przewidzenia zagrożeń współczesnych miast i habitatów.
- Zwrot ku naturze – w sensie realnym, jak i duchowym, otwartość na rytmy przyrody i obecność natury w mieście i naszym sąsiedztwie.
- Czytanie – otwartość na procesy poznawcze, w tym świadome i selektywne czytanie prasy, Internetu, książek, a także "czytanie" miasta, społecznych interakcji, kultury i tożsamości miejsca.
- Lokalność – uczenie ‘in situ’ z przeszłości, miast, dzielnic i domów gdzie żyjemy, otwartość na sąsiedztwo, optymalizacja zasobów i potencjałów lokalnych.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 25.07.2025
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»