Warsztaty multisensoryczne i nowa wystawa w MCK - „Dotyk sztuki – laboratorium formy”
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na nową wystawę pt. „Dotyk sztuki – laboratorium formy”. Projekt autorstwa Agnieszki Łakomej prezentuje grafiki artystyczne inspirowane zdobieniami modernistycznych kamienic Krakowa.
Wernisaż odbędzie się 31 lipca o godzinie 18.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Ekspozycja czynna będzie do 31 sierpnia 2025 roku. Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25.
Wystawa wyróżnia się formułą multisensoryczną - prace można nie tylko oglądać, ale również poznawać poprzez dotyk. Instalacje graficzne, wykonane w technice suchego tłoku (reliefu), tworzą coś na kształt artystycznego „alfabetu Braille’a”, przybliżając formy zdobień architektonicznych oraz historie zapomnianych krakowskich rzemieślników. Ekspozycja jest częścią działań na rzecz dostępności i skierowana do szerokiego grona odbiorców, w tym osób z niepełnosprawnością wzroku.
W ramach wydarzenia odbędą się oprowadzania haptyczne oraz liczne warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i rodzin. Tematyka zajęć nawiązuje do sztuki graficznej i motywów art déco obecnych w architekturze Krakowa.
Autorką projektu i kuratorką wystawy jest Agnieszka Łakoma - artystka wizualna, graficzka, malarka i wykładowczyni, od lat związana z krakowskim środowiskiem artystycznym. Współorganizatorkami programu towarzyszącego są Agata Klejzerowicz i Daniel Krawczyk, odpowiedzialny również za kwestie dostępności.
Harmonogram wydarzeń towarzyszących:
- 2 sierpnia 2025, godz. 12.00 – Warsztaty multisensoryczne „Na tropie art déco” (młodzież i dorośli)
- 1–31 sierpnia 2025 – Warsztaty dla dzieci „Dotyk sztuki. Alegorie ukryte w architekturze” (grupy zorganizowane)
- 9 sierpnia 2025, godz. 12.00 – Warsztat multisensoryczny „W pracowni grafika”
- 21–29 sierpnia 2025, godz. 12.30 – Warsztaty rodzinne „Dotyk sztuki. Symbole ukryte w architekturze”
- 30 sierpnia 2025, godz. 12.30 – Rodzinny spacer miejski po Krowodrzy: „Symbole ukryte w architekturze”
Autorka projektu i ekspozycji: dr hab. Agnieszka Łakoma, prof. Akademii Śląskiej w Katowicach – artystka sztuk wizualnych, graficzka, malarka, autorka obiektów, przestrzennych, wykładowczyni i animatorka kultury. Ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych (2006) i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (2005). Pełniła funkcję Plastyka Miasta Krakowa (2013–2024). Jest przewodniczącą Sekcji Grafiki ZPAP w Krakowie (od 2019) i członkinią Zarządu SMTG w Krakowie (od 2025). Profesorka Akademii Śląskiej w Katowicach (od 2024). Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2005–2006 i 2021. Zdobywczyni Nagrody w kategorii Hommage à Nicolas Schőffer w Budapeszcie (2013) oraz Grand Prix Najlepszej Grafiki Miesiąca ZPAP Kraków (2008, 2013, 2016). Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i za granicą. [opis organizatora]
Informacje o wystawie:
Kuratorka: Agnieszka Łakoma
Dostępność: Daniel Krawczyk, tel. 784 032 228.
Współpraca kuratorska i program towarzyszący: Agata Klejzerowicz
Audiodeksrypcja: Adrian Wyka
Wystawa czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–16.00. Osoby, które mogą potrzebować pomocy w dostępie do sali ekspozycyjnej (cztery stopnie schodów), proszone są o wcześniejszy kontakt z koordynatorem dostępności.
Projekt powstał dzięki wsparciu „Stypendium Twórczego Miasta Krakowa”.
Szczegóły na stronie ogranizatora.
Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury
Data publikacji: 18.07.2025
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»