![Sztuka zakorzeniona w przestrzeni. Klonn x Zięta – nowa odsłona KLONN ArtHub]()
Gospodarzem wydarzenia był Mirosław Nizio - twórca Klonnu, architekt i mecenas sztuki, który od ponad dwóch dekad prowadzi pracownię Nizio Design International oraz Galerię i Fundację Nizio, realizując nagradzane projekty wystawiennicze i architektoniczne na całym świecie.
więcej
![Wystawa „Architektki” - opowieść o kobietach tworzących przestrzeń]()
Już wkrótce w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK będzie można oglądać wystawę pt. „Architektki”. To projekt, który przybliża dorobek kobiet zajmujących się architekturą w Warszawie - zarówno tych, które kształtowały miasto w przeszłości, jak i tych, które projektują jego przyszłość.
więcej
![Wystawa o ceramice z Łysej Góry]()
To kameralna, ale bogata ekspozycja naczyń ceramicznych - talerzy, wazonów czy charakterystycznych miodowników, które przez dekady zdobiły polskie domy. Wyróżnia je unikalna technika zdobienia: ręczne malowanie rożkiem, czyli specjalną gumową gruszką wypełnioną barwną angobą.
więcej
![Wystawa „Czarnomorska utopia 1955–1989. Dramat architektoniczny w pięciu aktach”]()
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na nową wystawę pt. „Czarnomorska utopia 1955–1989”. Ekspozycja zaprezentuje wyjątkowy rozdział w historii architektury Rumunii. Opowiadać będzie o transformacji wybrzeża Morza Czarnego, które przez ponad trzy dekady XX wieku było miejscem intensywnych poszukiwań nowej formy życia w przestrzeni.
więcej
![Premiera publikacji „Wspólne dziedzictwo polsko-saskie. Polonica w zbiorach rysunków architektonicznych z XVIII w. w Dreźnie”]()
W Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się premiera wyjątkowej, trzytomowej publikacji „Wspólne dziedzictwo polsko-saskie. Polonica w zbiorach rysunków architektonicznych z XVIII w. w Dreźnie”, pod redakcją dr. hab. Jakuba Sity i dr. hab. Pawła Migasiewicza.
więcej
![Międzymurze - nowa wystawa podziemna na Wawelu]()
W zachodniej części wzgórza wawelskiego otwarto nową wystawę archeologiczno-architektoniczną zatytułowaną „Międzymurze”. Ekspozycja znajduje się w przestrzeni pomiędzy dawnymi murami obronnymi zamku - wewnętrznym i zewnętrznym pasem fortyfikacji z końca XVIII wieku. To właśnie ta przestrzeń, badana przez kolejne pokolenia archeologów, zyskała miano międzymurza.
więcej
![Wystawa „Alicja Wyszogrodzka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”]()
Wystawa ukazuje szeroki kontekst twórczości Wyszogrodzkiej – od wstępnych szkiców i inspiracji, przez projekty, aż po gotowe wyroby przemysłowe, często eksportowane za granicę. Zaprezentowane zostaną prace powstałe m.in. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego oraz Centralnym Biurze Wzornictwa Przemysłu Lekkiego.
więcej
![Wykład „Wędrujące centrum Warszawy”]()
Organizatorzy zapraszają na ostatni już wykład z cyklu „Warszawa dla początkujących. Wykłady z historii architektury”. Tym razem spotkanie odbędzie się pod dawną trybuną honorową na placu Centralnym. Wykład zatytułowany „Wędrujące centrum Warszawy” wygłosi Krzysztof Mordyński.
więcej
![Wykład arch. Pawła Grodzickiego z pracowni WXCA - „Opowiadanie historii”]()
W centrum spotkania znajdą się dwa ważne obiekty zrealizowane w Warszawie – Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego, zlokalizowane na terenie Cytadeli. Paweł Grodzicki opowie o kulisach ich projektowania i realizacji, a także o tym, jak architektura może stać się nośnikiem narracji kulturowych i symbolicznych znaczeń.
więcej
![Oryginalna instalacja artystyczna i wystawa „Fabian Knecht. Linia największego oporu”]()
Organizatorzy zapraszają na wystawę zatytułowaną „Fabian Knecht. Linia największego oporu”. Ekspozycja prezentuje najnowsze prace niemieckiego artysty, który od wielu lat odwiedza Ukrainę, a od początku pełnoskalowej inwazji Rosji aktywnie wspiera ukraiński opór jako wolontariusz. Jego doświadczenia wojenne znalazły bezpośrednie odbicie w twórczości, która łączy działania artystyczne z zaangażowaniem społecznym.
więcej
![Wystrój jak za Gierka - Spotkanie z Marcinem Wojdakiem wokół książki „Goodbye Gierek”]()
Organizatorzy zapraszają na spotkanie z Marcinem Wojdakiem, autorem nowej książki pt. „Goodbye Gierek”. Książka opowiada o przemijaniu krajobrazu Polski Ludowej. Autor z nostalgią, ale i dystansem, opisuje miejsca, które przez lata kształtowały przestrzeń codzienności PRL-u.
więcej
![Wystawa „Modernizm oczami kobiet”]()
Organizatorzy zapraszają na wystawę fotograficzną pt. „Modernizm oczami kobiet”. Każda z artystek w osobisty sposób interpretuje modernizm – nurt architektoniczny, który mimo swojej prostoty i funkcjonalności inspiruje różnorodnością form, grą światła i cieniem oraz bogatą historią miejsc.
więcej
![Laboratorium architektury - wystawa dla małych i dużych w Muzeum Architektury]()
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę zatytułowaną „Laboratorium architektury”, która jest pierwszą w historii instytucji ekspozycją skierowaną również do dzieci. Wydarzenie to jest częścią obchodów 60-lecia działalności muzeum i stanowi jedno z jego najważniejszych jubileuszowych przedsięwzięć.
więcej
![Wernisaż wirtualnej wystawy „Wnętrze – Światło – Cień” – podsumowanie XVI edycji ogólnopolskiego konkursu studenckiego]()
Projekty konkursowe były oceniane w dwóch kategoriach: wnętrze mieszkalne oraz wnętrze niemieszkalne. Istotnym elementem każdej pracy było ujęcie roli światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. W niektórych projektach inspirację stanowiło także dzieło sztuki wizualnej. Światło traktowane było jako środek wyrazu – kształtujący przestrzeń, podkreślający detale i wprowadzający nastrój.
więcej
![Cricoteka - historia oryginalnej architektury budynku i aktualne wystawy]()
Przechodząc po bulwarach wiślanych w Krakowie, od strony Kazimierza można zobaczyć oryginalny i intrygujący budynek. To Cricoteka Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. To przykład ciekawej i kreatywnej architektury, która dobrze łączy historię z nowoczesnością. Wkrótce w obiekcie zostanie otwarta nowa wystawa czasowa.
więcej