Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 8.01.2010 11:15
Karkonoski Festiwal Światła
Przeglądaj zdjęcia ->
Karkonoski Festiwal Światła, która druga edycja ruszyła już w grudniu, jest wyjątkową imprezą, łączącą pokazy zastosowań technologii świetlnych w iluminacji i upiększaniu architektury oraz przyrody z różnymi formami sztuki – teatrem, fotografią i muzyką. Organizatorem Festiwalu jest firma LBL SC, strategicznym partnerem i głównym sponsorem - Philips Lighting Poland oraz EnergiaPro Gigawat należąca do Grupy TAURON Polska Energia.Od 5 grudnia 2009 do 10 stycznia 2010 Kotlina Jeleniogórska lśni blaskiem II Karkonoskiego Festiwalu Światła. Celem pomysłodawców Festiwalu, Roberta Futerhendlera i Janusza Stańczyka, jest nadanie temu projektowi rangi wydarzenia o charakterze ponadregionalnym, które stanie się turystyczną atrakcją i wizytówką Kotliny Jeleniogórskiej - również poza granicami Polski. Inspiracją do organizacji Karkonoskiego Festiwalu Światła jest największy na świecie, mający ponad 50 letnią tradycję, festiwal światła „Fête des lumières” we francuskim Lyonie.
Jelenia Góra, która już po raz drugi gości festiwalowych uczestników, jest jedynym polskim miastem, które przystąpiło do światowej organizacji LUCIA (Lighting Urban Community International Association), której celem jest rozwój i promocja oświetlenia jako narzędzia przynoszącego miastom daleko idące korzyści. Mieszkańcy miasta i turyści, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji Festiwalu prawie rok temu, przekonali się, że światło czyni cuda. Przy dwudziestostopniowym mrozie, Jelenią Górę - Cieplice odwiedziło kilkanaście tysięcy gości, którzy zobaczyli znane otoczenie w odmiennym blasku.
![Karkonoski Festiwal Światła Karkonoski Festiwal Światła]()
Strategicznym sponsorem i kreatorem Karkonoskiego Festiwalu Światła jest Philips Lighting Poland. Philips jest zaangażowany w merytoryczny program Festiwalu, uczestnicząc w projektach edukacyjnych w formie warsztatów i prelekcji, towarzyszących imprezie. Biorą w nich udział zarówno osoby zajmujące się oświetleniem zawodowo – architekci czy urzędnicy miejscy, odpowiedzialni za oświetlenie, jak również turyści, mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic, a także dzieci, dla których przewidziano specjalny program zabaw edukacyjnych.
Festiwal jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, wystaw i festynów. Zamiarem organizatorów było stworzenie z Kotliny Jeleniogórskiej, Polskiego Salonu Światła, na którym prezentowane będą najnowsze techniki oświetlenia przestrzeni publicznej, wnętrz pałaców, hoteli oraz mieszkań. Festiwal będzie też miejscem prezentacji programów oszczędzania energii i koncepcji wytwarzania energii odnawialnej. Włodarze dobrze oświetlonych miast, którzy inwestują w nowoczesne rozwiązania, oparte w dużej mierze na diodach emitujących światło, oszczędzają bowiem na wydatkach z miejskiej kasy. Wystarczy wspomnieć, że do oświetlenia architektury podczas I Festiwalu Światła potrzebna była moc odpowiadająca pracy… 4 czajników elektrycznych.
Szczegółowy program oraz więcej informacji o Karkonoskim Festiwalu Światła znajduje się na stronie internetowej:
www.kfs24.pl
Data publikacji: 8.01.2010
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Mini Muzeum powstało w 2009 r. z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej „Bankowiec”. Kustoszką oraz animatorką „Bankowca” jest wieloletnia mieszkanka budynku Maria Piradoff - Link. Od momentu powstania atrakcję odwiedziło tysiące osób, zarówno ekspertów, badaczy architektury, mieszkańców Gdyni, jak i odwiedzających miasto turystów
więcej
![]()
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wykład pt. Złote miasto/Szare Miasto: tradycja i polityka w architekturze Jerozolimy . Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy Lva Sterna "Architektura czasu. Wrocław - Jerozolima".
więcej
![]()
Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "O Architekturze". Gościem wydarzenia będą architekci z grupy projektowej CENTRALA. Pracownia została założona w 2001 r. Przez lata zmieniał się jej skład i dziś tworzą ją Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis.
więcej
![]()
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki udostępnił kolejną bezpłatną publikacje. Tym razem jest to opracowanie na temat Polskiej Polityki Architektonicznej. Publikacja dostępna jest do przeczytania online w formie cyfrowej, a także w siedzibie Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie.
więcej
![]()
Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Między innymi o tym można przeczytać w książce „Dziury w ziemi. O patodeweloperce w Polsce”. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z jej autorem.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na premierę katalogu towarzyszącego wystawie „Lev Stern. Architektura czasu. Wrocław – Jerozolima” oraz spotkanie z artystą i architektem. W spotkaniu wezmą również udział autorki i autorzy tekstów katalogowych: prof. Waldemar Okoń, dr Sylwia Świsłocka-Karwot i Marta Czyż, oraz projektant wydawnictwa, Łukasz Paluch.
więcej
![]()
Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Architekt i artysta Petro Vladimirov zaprosił do wspólnych rozważań ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawodawstwa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest Biuro Odbudowy Ukrainy w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.
więcej
.
Wróć do listy tematów