Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 28.06.2020 10:23
Domki - The Boats
Przeglądaj zdjęcia ->
Skromne drewniane chałupy od północy nie odznaczają się na tle górskiego pejzażu, od południa zaś otwierają widokowo wnętrza na panoramę Tatr. Zaprojektowane przez Karpiel Steindel Architekci.
Dzięki zastosowaniu barwionych na czarno dranic – postarzanego drewna – domy nawiązują do górskich szałasów. Proweniencje ich inwestora zdradza jednak forma dwóch domków letniskowych, przewidzianych dla gości. Jasne, modrzewiowe drewno odróżnia podbrzusza domków od czarnych dranic przywołując na myśl kadłuby statków.
Monolityczny charakter elewacji uwydatniony dzięki monochromatycznej kolorystyce podkreślono pochowanymi otworami drzwiowymi i garażowymi. Aby jednak optycznie przełamać wielość bryły głównego budynku oraz osłabić jego dominację nad dwoma mniejszymi domkami, w projekcie zastosowano przeszklony łącznik między garażem a częścią zasadniczą zabudowy.
Na uwagę zasługuje przesunięcie dachu względem osi budynku, powodujące skrócenie okapu od północy a wydłużenie od południa. Uzyskano w ten sposób naturalne zadaszenie dla zlokalizowanego w tej części tarasu.
Projekt: Karpiel Steindel Architekci.
![]()
Data publikacji: 28.06.2020
Inne projekty architektoniczne:
![]()
Jeśli szukacie budynku idealnie wpisującego się w otoczenie, ten dom z pewnością jest tego doskonałym przykładem. Barka Cieślika, niczym statek cumujący nad stawem wtapia się w malowniczy krajobraz miejscowości Biała, oddalonej niespełna 10 km od Częstochowy. Budynek zwyciężył w konkursie Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”.
więcej
![]()
Kawalerka w starej krakowskiej kamienicy wymagała świeżego spojrzenia i odpowiedniego podziału niewielkiego metrażu. Wyzwanie podjął architekt Karol Ciepliński z biura architektonicznego BLACKHAUS. Tak powstało nowoczesne wnętrze, w którym króluje przytulny minimalizm. Projekt został nagrodzony w konkursie Vasco Integracja z okazji jego 10-lecia.
więcej
![]()
Głównym tematem było zaprojektowanie Design Factory w Mediolanie we Włoszech, które pełniłoby funkcję miejsca szkoleń artystów i projektantów. Warsztaty i sale wystawowe tworzyłyby kompleks kulturalny zintegrowany z jedną z najbardziej ruchliwych dzielnic Mediolanu - Ticinese.
więcej
![]()
Znamy laureatów drugiej edycji konkursu Art in Architecture Festival, promującego wykorzystanie sztuki w przestrzeni prywatnej, publicznej i w obiektach komercyjnych. Spośród licznie zgłoszonych prac, jury pod przewodnictwem arch. Witolda Dudka z pracowni APA Wojciechowski, wyłoniło zwycięzców w czterech konkursowych kategoriach.
więcej
![]()
Nienaganny styl, funkcjonalność i pełna zgodność z najnowszymi trendami – mieszkanie na warszawskiej Białołęce pokazuje, jak bardzo przydaje się pomoc doświadczonego architekta, by przekuć marzenia i potrzeby młodego małżeństwa w zgrabne, przyjemne dla oka i wygodne wnętrze.
więcej
![]()
W czasie demontażu starej fasady odkryto, że dom składa się w rzeczywistości z trzech mniejszych budynków. Architekci postanowili zachować pierwotną strukturę brył i połączyć je centralnym patio. Dzięki ułożeniu budynków udało się również stworzyć ciekawy ogród zapewniający poczucie prywatności.
więcej
![]()
Szklano-aluminiowa elewacja o powierzchni 35 tys. m kw. zwieńczona „pióropuszem” pokrywa biurowiec Skyliner zlokalizowany przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Ciekawym elementem wyróżniającym budynek jest tzw. żyletka - 195-metrowy pas z betonu architektonicznego biegnący przez całą jego wysokość i niczym klamra spinający wieżę od parteru aż po dach. Projekt pracownia APA Wojciechowski.
więcej
.
Wróć do listy tematów