Projekt Żorro - nowy wzór dla miejskiej transformacji

Projekt „Żorro” to odpowiedź na potrzebę tworzenia architektury, która realnie poprawia jakość życia mieszkańców. Realizacja pracowni Macieja Franty udowadnia, że dobre, świadome projektowanie może być dostępne również poza dużymi aglomeracjami – w sposób przemyślany, zrównoważony i przystępny cenowo.
Żorro zainspirowany został podstawową zasadą kreowania architektury czyli polepszania zastanych w danym miejscu i kontekście standardów funkcjonalnych i estetycznych oraz przestrzennych dla przyszłych mieszkańców. Osadzony w niedalekiej odległości od osiedla budynków z wielkiej płyty ukształtowany jest poprzez zastosowanie zasady modyfikacji kubaturowej typowego obiektu z tamtych czasów i nadania im wyjątkowości i cech architektonicznego "superbohatera" w swojej lokalizacji odstającego jakością i standardem od otoczenia, kreującego się jako nowy wzór do dalszej przemiany dzielnicy i tej części miasta.

Najważniejszym elementem projektu jest zapewnienie mieszkańcom realnego polepszenia jakości życia w budynku - otwarcia na światło dzienne, powietrze, zieleń i otaczającą przestrzeń nie w formie typowego balkonu a realnie funkcjonalnej przestrzeni zewnętrznej. Uzyskano to dzięki “odarciu” budynku z niepotrzebnych drogich materiałów wykończeniowych a w zamian zaoszczędzonych środków wyposażono go w przyjazną przestrzeń dla mieszkańców w formie obszernych tarasów o skali pomieszczenia bądź zespołu pomieszczeń, nazwanych z uwagi na wyjątkową skalę oraz funkcjonalność salonem letnim oraz ogrodem letnim.
Finalnie użytkowy wymiar każdego mieszkania rośnie o 30-50% powierzchni względem powierzchni wewnętrznej. Zaprojektowana głębokość stref zewnętrznych i związanych z tym zadaszeń oraz czarny kolor fasady zaprojektowany został w sposób reagujący na pory dnia oraz pory roku. Nagrzewanie i oddawanie ciepła przez czarną fasadę dzięki przyjętym proporcjom zadaszeń odbywa się w momentach celowo przemyślanych. W okresie letnim słońce opiera się o fasadę tylko o poranku i wieczorem czyli w czasie spadku temperatury, natomiast w okresie letnim (gdy słońce jest niżej a temperatury dla komfortu przebywania wymagają podniesienia) przez cały dzień oddając ciepło użytkownikom tarasu w chłodne dni.
Warto wspomnieć, że koszt sprzedaży mieszkań w Żorro to 6800-7500 zł za 1m2 mieszkania co daje mu atrybut ceny wytworzenia w poziomie taniego budownictwa komunalnego, co w założeniu autorskim ma udowadniać tezę, że architektura zapewniająca znakomite warunki do życia nie jest "zarezerwowana" tylko dla lokalizacji metropolitalnych i można ją implementować również w mniejszych i nieoczywistych ośrodkach oraz finansowaniu pochodzącym nie ze środków publicznych.
Informacje o projekcie:
Projekt pracowni Macieja Franty, Frantagroup
Architekt: Maciej Franta
Zespół projektowy: Maciej Franta, Michał Pietrucha, Karolina Sznura-Mrohs, Anna Underowicz
Lokalizacja: ul. Handlowa, Żory
Inwestor: Blockhouse
Powierzchnia całkowita: 5 720.26 mkw.
Powierzchnia użytkowa: 4 688.48 mkw.
Powierzchnia zabudowy: 610.16 mkw.
Kubatura: 12 137.55 m3
Liczba mieszkań: 51
Liczba kondygnacji nadziemnych: 9
Liczba kondygnacji podziemnych: 1
Wysokość budynku: 27.77 m
Wymiar zewnętrzny w rzucie: 21.07 x 29m
Realizacja: 2023
Zdjęcia budynku: Adam Then

Data publikacji: 27.04.2025
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»