Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 6.05.2010 10:55
Planete Doc Review
Przeglądaj zdjęcia ->
Festiwal Planete Doc Rewiev zyskał wśród widzów miano miejsca, które kształtuje opinie na temat współczesnego świata, a prezentowane w jego ramach filmy są odtrutką nie tylko na komercję kina fabularnego, lecz również na medialną sieczkę informacyjną.7. edycja Planete Doc Review odbędzie się w dniach od 7 do 16 maja 2010 roku w Warszawie, a w dniach od 7 do 9 maja w 20 kinach w Polsce. W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce oraz W dechę Gazety Wyborczej dla najciekawszego wydarzenia kulturalnego stolicy w 2008 roku. W zeszłym roku w warszawskiej Kinotece imprezę odwiedziło ponad 25 000 widzów, co plasuje festiwal na 3. miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych.Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. O nagrodę Millennium Award i 8000 euro zawalczą starannie wyselekcjonowane najlepsze pełnometrażowe filmy dokumentalne wyprodukowane w ostatnim roku na świecie, w tym nowości z festiwali Berlinale i Sundance: m. in. film Erika Gandiniego Wideokracja (premiera na MFF w Wenecji, nagroda na MFF Toronto i MFF Sheffield), Idioci w Korei w reż. Madsa Bruggera (World Cinema Award Sundance 2010), Ostatni pociąg w reż. Lixin Fana (Grand Prix IDFA Amsterdam 2009) oraz film otwierający tegoroczny festiwal Zatoka delfinów w reż. Louie Psihoyos (zdobywca Oscara 2010 w kategorii: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny).
Wielkim wydarzeniem będzie wizyta słynnego niemieckiego reżysera Wernera Herzoga, który odwiedzi festiwal w dniach od 7 do 9 maja. W programie jego wizyty znajdą się: konferencja prasowa w siedzibie PAP, spotkania z publicznością po pokazach filmów w Kinotece, wykład mistrzowski (masterclass) dla filmowców oraz podpisywanie w salonie empik Junior ukazującego się w nowej serii DVD Planete Doc Review boxu Świat według Wernera Herzoga zawierającego 14 filmów dokumentalnych reżysera.Inne gwiazdy tegorocznej edycji Planete Doc Rewiev to: Nicolas Philibert (uhonorowany w 2002 roku Europejską Nagrodą Filmową za film Być i mieć, którego nowy film Nénette okazał się rewelacją na tegorocznym Berlinale), Alan Berliner (jeden z najwybitniejszych amerykańskich reżyserów filmów dokumentalnych), Martin Strange-Hansen (duński laureat Oscara) oraz Jonathan Caouette (reżyser znanego w Polsce filmu Tarnation, który pokaże na 7. Planete Doc Rewiev swój nowy film ATP – muzyka jutra).Na program filmowy festiwalu Planete Doc złoży się ponad 150 filmów, ułożonych w następujących sekcjach tematycznych: Nauki polityczne, Fetysze i kultura, Historie intymne, Future Doc-shock, Bohaterowie są wśród nas, Bliski Wschód, Konflikt i TY, Klimat na zmiany, Promised city, China reloaded, Muza i wena, Doc Alliance oraz Projekty specjalne. Odbędą się również retrospektywy twórczości Alana Berlinera, Nicolasa Philiberta oraz pokazy filmów Wernera Herzoga (3xHerzog).Więcej informacji na stronie: www.wydarzenia.o.pl
Data publikacji: 6.05.2010
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Architekt i artysta Petro Vladimirov zaprosił do wspólnych rozważań ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawodawstwa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest Biuro Odbudowy Ukrainy w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.
więcej
![]()
Osoby interesujące się modernizmem na stronie KSM mogą posłuchać m.in. o historii największego budynku publicznego międzywojennego Krakowa czyli o gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej przy Alei Mickiewicza, podcastu o jednym z najciekawszych.
więcej
![]()
Właśnie została otwarta nowa wystawa obrazów Filipa Wierzbickiego-Nowaka pt. "Punkty odniesienia". Ekspozycję będzie można oglądać do 12 marca 2023 roku. - W moich realizacjach zastanawiam się, na jakie potrzeby człowieka odpowiada mit i dlaczego ludzie w niego wierzą. Nauka nie daje jasnych, prostych rozwiązań dotyczących spornych kwestii ideologicznych – są one trudne (skomplikowane), niejednoznaczne, zmienne - mówi artysta.
więcej
![]()
Już wkrótce w przestrzeni Muzeum Architektury we Wrocławiu zagości wystawa przygotowana przez wydziały architektoniczne trzech uczelni - Politechniki Bydgoskiej, Politechniki Poznańskiej i Politechniki Wrocławskiej. Celem wystawy i towarzyszącej jej konferencji jest refleksja nad znaczeniem rysunku w edukacji architektonicznej.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na spotkanie z cyklu Mistrzowie Architektury SARP. Pierwszym gościem w tym będzie Andy Yu - urodzony w Australii architekt, związany z pracownią Sou Fujimoto. Opowie on m.in. o relacjach pomiędzy człowiekiem, naturą i architekturą, na przykładzie zrealizowanych i trwających projektów.
więcej
![]()
Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi zapraszają na kolejną, XV edycję ogólnopolskiej konferencji Dzień Urbanisty, tym razem pod hasłem #techno_urbanistyka.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego. Wydarzenie poświęcone będzie m.in. dwóm realizacjom architektonicznym z ubiegłego roku. Poznamy też szczegóły raportu PLGBC.
więcej
.
Wróć do listy tematów