Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 20.01.2017 06:10
Wykład: „Motywy fotograficzne - Gdańsk nad wodą - Woda w Gdańsku”
Przeglądaj zdjęcia ->
Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczy wody w mieście. Prowadzący opowiedzą m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 24 stycznia o godz. 18.00. Jerzy W. Wołodźko przedstawi znane motywy fotograficzne i prace gdańskich fotografików, związane z Gdańskiem nad wodą i wodą w Gdańsku, ze szczególnym uwzględnieniem pejzażu zimowego.
Akademia Gdańska to roczny cykl wykładów, organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. W roku 2017 poruszymy temat wody w mieście. Wyjątkowość systemu wodnego w Gdańsku związana jest z wieloma zagadnieniami. Gdańska sieć wodociągowo-kanalizacyjna była jedną z pierwszych w XVI – wiecznej Europie. W tradycji i historii kaszubsko- pomorskiej woda stanowiła ważny aspekt każdej opowieści, mitu oraz kultury i codzienności. Gdańsk zrodził się z wody, świadczy o tym nie tylko etymologia nazwy miasta („Gyddanyzc”, oznaczająca mokradła, tereny wilgotne), ale przede wszystkim jego dumna portowa historia. Z wodą związane są gdańskie młyny, dawny system obronny czy komunikacja, jak również sport i rekreacja oraz liczne w dawnym Gdańsku studnie i fontanny.
Akademia Gdańska, „Motywy fotograficzne - Gdańsk nad wodą - Woda w Gdańsku”
24 stycznia 2017 roku o godzinie 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Data publikacji: 20.01.2017
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Organizatorzy zapraszają na premierę katalogu towarzyszącego wystawie „Lev Stern. Architektura czasu. Wrocław – Jerozolima” oraz spotkanie z artystą i architektem. W spotkaniu wezmą również udział autorki i autorzy tekstów katalogowych: prof. Waldemar Okoń, dr Sylwia Świsłocka-Karwot i Marta Czyż, oraz projektant wydawnictwa, Łukasz Paluch.
więcej
![]()
Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Architekt i artysta Petro Vladimirov zaprosił do wspólnych rozważań ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawodawstwa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest Biuro Odbudowy Ukrainy w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.
więcej
![]()
Osoby interesujące się modernizmem na stronie KSM mogą posłuchać m.in. o historii największego budynku publicznego międzywojennego Krakowa czyli o gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej przy Alei Mickiewicza, podcastu o jednym z najciekawszych.
więcej
![]()
Właśnie została otwarta nowa wystawa obrazów Filipa Wierzbickiego-Nowaka pt. "Punkty odniesienia". Ekspozycję będzie można oglądać do 12 marca 2023 roku. - W moich realizacjach zastanawiam się, na jakie potrzeby człowieka odpowiada mit i dlaczego ludzie w niego wierzą. Nauka nie daje jasnych, prostych rozwiązań dotyczących spornych kwestii ideologicznych – są one trudne (skomplikowane), niejednoznaczne, zmienne - mówi artysta.
więcej
![]()
Już wkrótce w przestrzeni Muzeum Architektury we Wrocławiu zagości wystawa przygotowana przez wydziały architektoniczne trzech uczelni - Politechniki Bydgoskiej, Politechniki Poznańskiej i Politechniki Wrocławskiej. Celem wystawy i towarzyszącej jej konferencji jest refleksja nad znaczeniem rysunku w edukacji architektonicznej.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na spotkanie z cyklu Mistrzowie Architektury SARP. Pierwszym gościem w tym będzie Andy Yu - urodzony w Australii architekt, związany z pracownią Sou Fujimoto. Opowie on m.in. o relacjach pomiędzy człowiekiem, naturą i architekturą, na przykładzie zrealizowanych i trwających projektów.
więcej
![]()
Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi zapraszają na kolejną, XV edycję ogólnopolskiej konferencji Dzień Urbanisty, tym razem pod hasłem #techno_urbanistyka.
więcej
.
Wróć do listy tematów