Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 21.11.2019 08:00
Wykład "Wieżowce widmo" o niezrealizowanych modernistycznych koncepcjach
Przeglądaj zdjęcia ->
W ramach wystawy "Transfer - Tożsamość. 100 lat polskiej architektury" odbędzie się wykład zatytułowany "Wieżowce widmo". Wykład poświęcony będzie niezrealizowanym koncepcjom modernistycznym z lat 60 i 70.
Wykład odbędzie się 23 listopada 2019 roku w Poznaniu o godzinie 13:00. Miejsce: ul. Budynek „Alfa”, Św. Marcin 58/64 (drugi wieżowiec od ulicy Gwarnej, 7 piętro). Prowadzenie: Jakub Głaz.
Spotkanie skupi się na różnicach między realizacją a planami. Uczestnicy zastanowią się nad miastem, które nigdy nie zaistniało, a także nad skutkami rezygnacji z wielu projektów oraz zrealizowanych wyburzeń. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane również projekty dotąd niepublikowane.
O projekcie "Tożsamość. Sto lat polskiej architektury"
To pięć wystaw w pięciu miastach Polski, z których każda przygląda się innemu fenomenowi architektonicznemu po 1918 roku. Opowiadamy o lokalnych budynkach i przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt przestrzeni miejskich po odzyskaniu niepodległości. Zadajemy przy tym pytania o społeczną tożsamość i zmianę, ale także o rolę architektów i urbanistów w naszym codziennym życiu. W jaki sposób ich działalność przyczynia się do budowy polskiego krajobrazu kulturowego W jaki sposób ich działalność przyczynia się do budowy polskiego krajobrazu kulturowego oraz tożsamości miejsc, które zamieszkujemy?
Wystawę "Transfer" można oglądać do 15 grudnia 2019 roku w Poznaniu (Budynek „Alfa” ul. Święty Marcin 46/50). Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne, wtorki: 10.00–17.00, środy, czwartki i piątki: 15.00–19.00, soboty i niedziele: 11.00–18.00.
Źródło: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Data publikacji: 21.11.2019
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Rok 2021 Mistrzowie Architektury rozpoczynają od spotkania z Jürgenem Mayerem H., wielokrotnie nagradzanym niemieckim architektem, który przez 25 lat swojej aktywności stworzył własny, rozpoznawalny język. Z uwagi na wciąż obowiązujące ograniczenia, spotkanie odbędzie się w formule on-line.
więcej
![]()
NIAiU wraz z Pawłem Kołodziejskim z Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zapraszają na spacer po modernistycznych obiektach miasta z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Spacer dostępny jest w formie materiału filmowego.
więcej
![]()
Narodowy Instytutu Architektury i Urbanistyki prowadzi cyklem podcastów na temat architektury. Można je słuchać i oglądać na Spotify oraz na Youtube. Do tej pory ukazały się cztery odcinki, które zebraliśmy w jednym miejscu!
więcej
![]()
Za nami Gala rozdania Nagród Architektonicznych Województwa Wielkopolskiego 2020. Poznaliśmy laureatów w 4 głównych kategoriach Nagrody: obiekt architektoniczny, dom, wnętrze, przestrzeń wspólna, a także ogłoszono laureata w kategorii "Młody twórca".
więcej
![]()
Konkurs na Ścianę Wschodnią, w którym wybrano projekt zespołu Zbigniewa Karpińskiego rozstrzygnięto w roku 1958, realizacja założenia została ukończona w roku 1970. Ściana Wschodnia jest reprezentatywna dla tego czasu. Powstało wówczas w świecie wiele całościowych projektów urbanistycznych, a duża część z nich została zrealizowana
więcej
![]()
Gmina Miasto Włocławek ogłosiła konkurs rekomendowany przez SARP na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zadania pn. „3 – go Maja woonerfem / przebudowa ul. 3 Maja w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek obejmującego przebudowę ulicy”.
więcej
![]()
Muzeum Miasta Gdynii zaprasza miłośników architektury, a w szczególności studentów kierunków historyczno-artystycznych, na cykl wykładów „Perły”, który ukaże gdyńską architekturę z tej drugiej, niemodernistycznej strony. Istotą warsztatów będzie poznanie drogi, która doprowadziła do wykształcenia się modernizmu w Gdyni oraz drogi, którą architektura gdyńska przebywa od czasów powojennych do dziś.
więcej
.
Wróć do listy tematów