Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 4.12.2020 10:14
Debata online: Powojenny modernizm – nowe wyzwania
Przeglądaj zdjęcia ->
fot. mat. prasowe organizatora
Zbliża się kolejne wydarzenie organizowane w ramach wystawy "Ściana Wschodnia". Organizatorzy zapraszają na debatę online poświęconą powojennemu modernizmowi.
Debata odbędzie się 10 grudnia 2020 roku o godzinie 18:00. Czas trwania - 2 godziny. Wydarzenie transmitowane będzie
na Youtube.
Goście: dr hab. Waldemar Baraniewski (prof. ASP), dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach (Dyrektor NIAiU, prof. PŁ), dr Michał Wiśniewski (Instytut Architektury), dr hab. Katarzyna Zalasińska (Dyrektorka Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN)
Moderacja: Patrycja Jastrzębska (NIAiU)
Opis organizatora:
Katowicki dworzec kolejowy „Brutal”, warszawski Supersam, olsztyński Powszechny Dom Towarowy Dukat, lubelskie kino Kosmos – to przykłady wybitnej architektury powojennego modernizmu, które zniknęły z przestrzeni miast polskich po 1989 roku. Ucierpiały też założenia urbanistyczne, czego doskonałym przykładem jest warszawska Ściana Wschodnia. Refleksja nad wartością tego dziedzictwa przyszła późno, z pewnością za późno dla wielu architektonicznych znakomitości, jak choćby tych wyżej wymienionych. W ostatnich latach obserwujemy jednak już nie tylko zwiększone społeczne zainteresowanie tą architekturą, lecz także skuteczne próby jej ochrony. Nie zastanawiamy się, czy chronić, ale jak to robić stojąc przed konserwatorskimi dylematami. Wektor dyskusji przechylił się w kierunku perspektyw ochrony architektury sprzed trzech, czterech dekad. Jednak czy wszystko zostało już zrobione w zakresie skutecznej ochrony powojennego modernizmu? Jakie wyzwania przed nami nadal stoją? Jak powinniśmy systemowo chronić tę urbanistykę i architekturę? Jakie mamy perspektywy na rehabilitację modernistycznych blokowisk doby PRL-u? Co z doświadczeń walki o ochronę tej architektury możemy wykorzystać w upominaniu się o młodsze dziedzictwo?
Data publikacji: 4.12.2020
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
NIAiU wraz z Pawłem Kołodziejskim z Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zapraszają na spacer po modernistycznych obiektach miasta z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Spacer dostępny jest w formie materiału filmowego.
więcej
![]()
Narodowy Instytutu Architektury i Urbanistyki prowadzi cyklem podcastów na temat architektury. Można je słuchać i oglądać na Spotify oraz na Youtube. Do tej pory ukazały się cztery odcinki, które zebraliśmy w jednym miejscu!
więcej
![]()
Za nami Gala rozdania Nagród Architektonicznych Województwa Wielkopolskiego 2020. Poznaliśmy laureatów w 4 głównych kategoriach Nagrody: obiekt architektoniczny, dom, wnętrze, przestrzeń wspólna, a także ogłoszono laureata w kategorii "Młody twórca".
więcej
![]()
Konkurs na Ścianę Wschodnią, w którym wybrano projekt zespołu Zbigniewa Karpińskiego rozstrzygnięto w roku 1958, realizacja założenia została ukończona w roku 1970. Ściana Wschodnia jest reprezentatywna dla tego czasu. Powstało wówczas w świecie wiele całościowych projektów urbanistycznych, a duża część z nich została zrealizowana
więcej
![]()
Gmina Miasto Włocławek ogłosiła konkurs rekomendowany przez SARP na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zadania pn. „3 – go Maja woonerfem / przebudowa ul. 3 Maja w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek obejmującego przebudowę ulicy”.
więcej
![]()
Muzeum Miasta Gdynii zaprasza miłośników architektury, a w szczególności studentów kierunków historyczno-artystycznych, na cykl wykładów „Perły”, który ukaże gdyńską architekturę z tej drugiej, niemodernistycznej strony. Istotą warsztatów będzie poznanie drogi, która doprowadziła do wykształcenia się modernizmu w Gdyni oraz drogi, którą architektura gdyńska przebywa od czasów powojennych do dziś.
więcej
![]()
Wystawa w Hotelu Cracovia jest drugą odsłoną ekspozycji, która oryginalnie została zorganizowana w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 2016 roku. Punktem wyjścia do jej stworzenia był nowy budynek Filharmonii zaprojektowany przez barcelońską pracownię Barozzi Veiga, uhonorowany nagrodą architektoniczną im. Miesa van der Rohe.
więcej
.
Wróć do listy tematów