Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 22.05.2022 10:00
Wystawa Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa
Przeglądaj zdjęcia ->
fot. mat. prasowe; Muzeum Architektury we Wrocławiu https://www.facebook.com/events/697223101487860/
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga – jednego z najważniejszych architektów XX stulecia i teoretyka architektury, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu.
- Na wystawie oprócz kompletu mebli zaprojektowanych dla rodziny Briegerów, zobaczymy też elementy oryginalnego wyposażenia Sali Ślubów w ratuszu w Lwówku Śląskim, archiwalne fotografie oraz projekty wnętrz i wyposażenia domu własnego architekta - czytamy na stronie wydarzenia.
Na wystawie zostaną zaprezentowane również projekty architektoniczne ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz materiały z kolekcji Architekturmuseum der Technischen Universität Berlin a także obrazy i tkaniny ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Na ekspozycji będzie można również obejrzeć film „Golem” w reżyserii Paula Wegenera i Carla Boese, do którego w 1920 roku Hans Poelzig zaprojektował scenografię.
Opis organizatora:
Wystawa Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy Poelzig kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego we Wrocławiu, przemianowaną w 1911 roku na Akademię Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. W swej działalności pedagogicznej kładł ogromny nacisk na swobodny rozwój zdolności twórczych każdego studenta. W tym celu wprowadził indywidualne kształcenie w warsztatach rzemieślniczych, pod okiem wybranego mistrza. Podczas swych zajęć zachęcał uczniów do projektowania indywidualnych wnętrz, dostosowanych do konkretnego miejsca i za każdym razem innych. Wiele uwagi poświęcał aranżacjom wnętrz mieszkalnych i projektowaniu do nich mebli, pracując nad tymi tematami razem ze studentami.
Kuratorzy: Jerzy Ilkosz i Maria Zwierz
Organizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Partnerzy: Komitet Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk
Data publikacji: 22.05.2022
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
W tym roku na wystawie Plany na przyszłość LAB będzie można zobaczyć 67 projektów budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, domów jednorodzinnych etc. z 45 pracowni architektonicznych. Dzięki Planom warszawiacy będą mogli zobaczyć, jak zmieni się stolica w najbliższych latach.
więcej
![]()
Tematem spotkania będzie m.in.: Miasto zorientowane na mieszkańców. W jakim kierunku rozwijają się usługi aglomeracje na świecie? Czego mieszkańcy oczekują od włodarzy miast? Jakie usługi poprawiają bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców?, a także cyfryzacja usług lokalnych i walka z wykluczeniem. Poznamy również Raport AD FORUM "Polskie miasta przyszłości oczami młodych".
więcej
![]()
W Kamienicy Szołayskich - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, można oglądać ekspozycję pt. "Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni". Wystawa, zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, była pokazywana wcześniej w polskim pawilonie na London Design Biennale 2021.
więcej
![]()
Cykl #ZODIAK_inspiruje powraca do Zodiaku. Trzecia debata cyklu będzie poświęcona tematom neutralności klimatycznej i wyzwaniom jakie stoją przed włodarzami miast, by stworzyć zielone, efektywne energetycznie miasta.
więcej
![]()
Zarząd Architecture Sans Frontieres International oraz Koło Architekci bez granic Polska OW SARP zapraszają na cykl wykładów otwartych w ramach corocznego spotkania ASF Dialogues. W tym roku spotkanie odbywa się w Warszawie, a jego tematem jest Architecture of the crisis.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na spotkanie z okazji premiery książki "U źródeł modernizmu" Józefa Rykwerta (tłum. Ewa Klekot). To pozycja, która ma swoje niezaprzeczalne miejsce w kanonie publikacji z zakresu teorii i historii architektury.
więcej
![]()
Aktualnie w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentowane są trzy wystawy czasowe - "MPP_ALL - wystawa Maćków Pracowni Projektowej", "Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza" oraz wystawa "Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem" poświęcona sylwetce jednego z najważniejszych architektów XX wieku - Hansa Poelziga.
więcej
.
Wróć do listy tematów