Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 9.07.2013 09:47
PRZESTRZEŃ PRZEKSZTAŁCANA - Dimitrije Mladenović
Przeglądaj zdjęcia ->
![PRZESTRZEŃ PRZEKSZTAŁCANA - Dimitrije Mladenović PRZESTRZEŃ PRZEKSZTAŁCANA - Dimitrije Mladenović]()
Wystawa profesora Dimitrija Mladenovica, pod tytułem "Przestrzeń przekształcana" będzie prezentowana do 14 lipca. Wernisaż miał miejsce 11 czerwca.
Galeria Architektów Forma ma przyjemność zaprezentować wystawę wybitnego architekta, urbanisty, prof. Dimitrija Mladenovica zatytułowaną "Przestrzeń przekształcana". Charakter eksponowanej twórczości jest w dużym stopniu związany z tematami ciągłości budowy miast oraz symbolizmu w architekturze. Wystawa prezentuje 50 lat pracy Profesora w postaci najważniejszych projektów i realizacji.
Dimitrije Mladenovič urodził się w 1936 roku w Zagrzebiu. W 1961 roku ukończył studia na Wydziale Architektury w Belgradzie, gdzie działa od 1967 roku, od 1988 do 2002 roku (do emerytury) - wykładał jako profesor zwyczajny. Na uczelni w Nowym Sadzie angażowany był w latach 1997-2006. Na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej jest profesorem wizytującym od 2001 roku do dnia dzisiejszego. Z Polską nawiązał kontakty już w 1958 roku, a na stałe związał się z nią w 1966 roku, kiedy poślubił urodzoną w Poznaniu Małgorzatę Małkowską. Jest też profesorem na Wydziale Architektury w Podgoricy (Czarnogóra). Prowadził (jako prezes) Zawodowe Stowarzyszenie Urbanistów Serbii (1972-1974). Od 1995 roku jest członkiem Akademii Architektury Serbii. Otrzymał liczne wyróżnienia i dyplomy, m. in.: Ministerstwa Kultury i Sztuki Polskiej; Komandoria Orderu Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej; Stowarzyszenia Architektów Polskich, "Bene Merentibus"; Ministra Spraw Zagranicznych Polski.
Strona wystawy: forma.zut.edu.pl/mladenovic
Foto: Galeria Architektów Forma
Data publikacji: 9.07.2013
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "O Architekturze". Gościem wydarzenia będą architekci z grupy projektowej CENTRALA. Pracownia została założona w 2001 r. Przez lata zmieniał się jej skład i dziś tworzą ją Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis.
więcej
![]()
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki udostępnił kolejną bezpłatną publikacje. Tym razem jest to opracowanie na temat Polskiej Polityki Architektonicznej. Publikacja dostępna jest do przeczytania online w formie cyfrowej, a także w siedzibie Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie.
więcej
![]()
Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Między innymi o tym można przeczytać w książce „Dziury w ziemi. O patodeweloperce w Polsce”. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z jej autorem.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na premierę katalogu towarzyszącego wystawie „Lev Stern. Architektura czasu. Wrocław – Jerozolima” oraz spotkanie z artystą i architektem. W spotkaniu wezmą również udział autorki i autorzy tekstów katalogowych: prof. Waldemar Okoń, dr Sylwia Świsłocka-Karwot i Marta Czyż, oraz projektant wydawnictwa, Łukasz Paluch.
więcej
![]()
Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Architekt i artysta Petro Vladimirov zaprosił do wspólnych rozważań ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawodawstwa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest Biuro Odbudowy Ukrainy w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.
więcej
![]()
Osoby interesujące się modernizmem na stronie KSM mogą posłuchać m.in. o historii największego budynku publicznego międzywojennego Krakowa czyli o gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej przy Alei Mickiewicza, podcastu o jednym z najciekawszych.
więcej
![]()
Właśnie została otwarta nowa wystawa obrazów Filipa Wierzbickiego-Nowaka pt. "Punkty odniesienia". Ekspozycję będzie można oglądać do 12 marca 2023 roku. - W moich realizacjach zastanawiam się, na jakie potrzeby człowieka odpowiada mit i dlaczego ludzie w niego wierzą. Nauka nie daje jasnych, prostych rozwiązań dotyczących spornych kwestii ideologicznych – są one trudne (skomplikowane), niejednoznaczne, zmienne - mówi artysta.
więcej
.
Wróć do listy tematów