Na styku kultur - projekt Angel Verdasco Arquitectos
fot. Ruben Bescos
W 2003 roku w hiszpańskim mieście Melilla leżącym na wschodnim wybrzeżu Maroka w Afryce zamknięto miejski rynek. W 2008 roku ogłoszono konkurs na projekt zagospodarowania pustego terenu. Władze miasta postanowiły przenieść tam trzy ośrodki edukacyjne: Akademię Muzyczną, Szkołę Języków i Centrum Edukacyjne dla Dorosłych. Konkurs wygrała pracowania Ángel Verdasco Arquitectos, a ukończony obiekt oddano do użytku w 2018 roku.
Tworząc projekt architekci uwzględnili zróżnicowanie kulturowe wśród lokalnej społeczności miasta, w którym żyją zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie. W projekcie połączono różne style nawiązujące do wielokulturowego środowiska. Nie zapomniano również o placach i przestrzeniach służących jako miejsca spotkań i integracji. Elementem wyróżniającym nowy obiekt jest oryginalna, biała fasada, która pełni również ważną rolę w wentylacji.
Projekt: Ángel Verdasco Arquitectos
Lokalizacja Melilla, Hiszpania, Afryka
Współpraca: Juan Carlos Corona (Aparejador), Brianda Campoamor, Ricardo Mayor, Roberto Marín, Silvia Fraga, María Serrano, Arancha Alonso, Léhéna Lucquet, Ricardo Roda
IDEE Estructuras, CGM Acústica, IP Ingeniería Instalaciones.
Zdjęcia: Jesús Granada, Rubén P.Bescós
Makieta
fot. Jesus Granada
fot. Jesus Granada
fot. Ruben Bescos
fot. Ruben Bescos
fot. Bescos- Granada- Verdasco
fot. Ruben Bescos

W niewielkim obiekcie z przeznaczeniem na wnętrze kawiarni zagospodarowano sporo miejsca dla przyszłych gości lokalu. Dwupiętrowy budynek kryje w sobie znacznie więcej miejsca, niż można byłoby przypuszczać. Autorem projektu jest studio 2m2 Architects założone w 2014 roku przez koreańskiego architekta Junghee Lee. Projekt został nagrodzony w konkursie A'Design Award & Competition 2018.
więcej

Obiekt schowany jest za dzikimi tropikalnymi łąkami, które stanowią zielony korytarz w mieście. Inspiracją dla architektów była japońska filozofia projektowania "Shakkei" polegająca na otwarciu na widok zielonego ogrodu, który jest tłem dla zabudowanego środowiska.
więcej

Projektowany zespół laboratoriów GUM to jeden z wąskiej grupy kilkunastu podobnych budynków typu NMI (National Metrology Institute) funkcjonujących na całym świecie. Kampus będzie miejscem prowadzenia zaawansowanych prac rozwojowo-badawczych z zakresu metrologii – ma być wsparciem Krajowej Instytucji Metrologicznej, miejscem spotkań środowisk badawczych współpracujących z przemysłem oraz instytucjami publicznymi takimi jak: szkoły, uczelnie czy pozostałe instytuty badawcze.
więcej

Pałace i inne obiekty rezydencjonalne to od wieków integralna część polskiego krajobrazu. Jedną z takich niezwykłych pamiątek przeszłości jest Pałac w Jankowicach pod Tarnowem Podgórnym (woj. wielkopolskie), który dzięki zabiegom renowacyjnym niedawno powrócił do czasów swojej największej świetności, zdobywając przy tym tytuł Fasady Roku 2018.
więcej

Industrialne inspiracje dobrze sprawdzają się nie tylko na tle miejskiej panoramy, ale również... w rajskim ogrodzie. Przykładem takiego połączenia jest projekt nowoczesnej, singapurskiej rezydencji według pracowni ONG&ONG.
więcej

Inspirowane chińską filozofią Yin i Yang, wnętrze tajwańskiej restauracji RL intryguje swoją czarno-białą kolorystyką. Z jednej strony jasne i otwarte, z drugiej - klimatyczne i nowoczesne. Autorem aranżacji jest tajwański projektant Min-Han Lin. Koncepcja wnętrza restauracji RL została nagrodzona w konkursie A'Design Award & Competition 2018.
więcej

Hotel Seehof prowadzony przez włoską rodzinę, za sprawą pracowni architektonicznej Noa, przemienił się w nowoczesne i luksusowe miejsce. Obiekt idealnie wkomponowuje się w otaczający go krajobraz zachowując przy tym elegancki i niepowtarzalny charakter. Inspiracją dla projektu była architektura ogrodowa.
więcej
.