Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 31.05.2010 12:19
DOM KULTURY JAKO RZEŹBA SPOŁECZNA
Przeglądaj zdjęcia ->
Hasło Dom kultury jako „rzeźba społeczna” (świadome nawiązanie do koncepcji Josepha Beuysa) oznacza, że jest to struktura rzeźbiona czyli tworzona społecznie, na co ma wpływ całe środowisko lokalne rozumiane, tak organizacyjnie, jak i indywidualnie. W przeciwieństwie do „pomników kultury” jest strukturą żywą, zmieniającą się w zależności od potrzeb. Idea rzeźby społecznej zakłada dzielenie się instytucji kultury swoją przestrzenią. Idąc dalej postulujemy wychodzenie instytucji poza fizyczną przestrzeń budynku. Można wtedy sparafrazować pytanie: ile razy byłeś w domu kultury zadając nowe: ile razy dom kultury był u ciebie? Warsztaty pod hasłem Dom kultury jako „rzeźba społeczna” realizowane będą przez twórców programu Laboratorium Edukacji Twórczej (LET) i jednocześnie dydaktyków akademickich i autorów literatury fachowej: Marię Parczewską i Janusza Byszewskiego z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w zakresie edukacji twórczej, oraz zaproszonych specjalistów.Projekt jest odpowiedzią na coraz częściej artykułowaną potrzebę aktywnego udziału instytucji, takich jak domy kultury i organizacje pozarządowe w projektowaniu nowoczesnych metod edukacji kulturalnej opartych na partycypacji a nie obserwacji, dostosowanych do warunków poszczególnych instytucji kultury. Projekt adresowany jest do pracowników instytucji z niedużych miejscowości, głównie terenu województwa mazowieckiego i tych, które są tak oddalone od Warszawy, że możliwy jest dojazd bez konieczności noclegu.Organizatorzy zapraszają osoby pracujące w różnych placówkach w zakresie: edukacji, animacji kultury lub resocjalizacji. Projekt zakłada pięć jednodniowych warsztatów twórczych ( połączonych z wykładami) realizowanych w siedzibie CSW w okresie od czerwca do października 2010. Pierwsze dwa: 5 i 19 czerwca w godzinach 11-17.Zgłoszenia należy wysyłać na adres let@csw.art.pl.Czas: do 4.06www.csw.art.plŹródło: www.funbec.eu
Data publikacji: 31.05.2010
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "O Architekturze". Gościem wydarzenia będą architekci z grupy projektowej CENTRALA. Pracownia została założona w 2001 r. Przez lata zmieniał się jej skład i dziś tworzą ją Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis.
więcej
![]()
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki udostępnił kolejną bezpłatną publikacje. Tym razem jest to opracowanie na temat Polskiej Polityki Architektonicznej. Publikacja dostępna jest do przeczytania online w formie cyfrowej, a także w siedzibie Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie.
więcej
![]()
Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Między innymi o tym można przeczytać w książce „Dziury w ziemi. O patodeweloperce w Polsce”. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z jej autorem.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na premierę katalogu towarzyszącego wystawie „Lev Stern. Architektura czasu. Wrocław – Jerozolima” oraz spotkanie z artystą i architektem. W spotkaniu wezmą również udział autorki i autorzy tekstów katalogowych: prof. Waldemar Okoń, dr Sylwia Świsłocka-Karwot i Marta Czyż, oraz projektant wydawnictwa, Łukasz Paluch.
więcej
![]()
Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Architekt i artysta Petro Vladimirov zaprosił do wspólnych rozważań ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawodawstwa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest Biuro Odbudowy Ukrainy w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.
więcej
![]()
Osoby interesujące się modernizmem na stronie KSM mogą posłuchać m.in. o historii największego budynku publicznego międzywojennego Krakowa czyli o gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej przy Alei Mickiewicza, podcastu o jednym z najciekawszych.
więcej
![]()
Właśnie została otwarta nowa wystawa obrazów Filipa Wierzbickiego-Nowaka pt. "Punkty odniesienia". Ekspozycję będzie można oglądać do 12 marca 2023 roku. - W moich realizacjach zastanawiam się, na jakie potrzeby człowieka odpowiada mit i dlaczego ludzie w niego wierzą. Nauka nie daje jasnych, prostych rozwiązań dotyczących spornych kwestii ideologicznych – są one trudne (skomplikowane), niejednoznaczne, zmienne - mówi artysta.
więcej
.
Wróć do listy tematów