Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 22.09.2017 07:30
Wystawa Translokacje Modernizmu
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wernisaż i wystawę "Translokacje Modernizmu" poświęconą architekturze Kambodży i Wietnamu. Tytułowy proces „translokacji” odnosi się do przenoszenia koncepcji europejskiego modernizmu na odległy, azjatycki grunt, co nastąpiło w latach 60. XX wieku. W zaskakującej konsekwencji, miasta Południowej Azji kryją mniej znane arcydzieła tego kierunku.
Wernisaż wystawy odbędzie się 12 października 2017 r. o godzinie 18.00. Wystawę będzie można oglądac w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 7 stycznia 2018 roku.
Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie Agaty Bonenberg, które opowiadają o odnajdywaniu pereł modernizmu w mało znanych kontekstach kulturowych, geograficznych i przestrzennych. Zdjęcia są wynikiem emocjonalnego doświadczania architektury stylu międzynarodowego poprzez poszukiwanie harmonii, geometrii i ładu w ujęciach fotograficznych wybitnych obiektów tego nurtu. Zestawione ze scenerią otoczenia: dniem codziennym Kambodży i Wietnamu, mówią o architekturze, ludziach i czasie, który zmienia miasta.
Data publikacji: 22.09.2017
Inne wydarze architektoniczne:

Stowarzyszenie Akademickie WAPW wraz z Wydziałem Architektury PW serdecznie zapraszają na kolejny wykład z cyklu "O Architekturze". Naszym gościem będzie Eike Becker - niemiecki architekt i projektant, założyciel biura "Eike Becker Architekten" z siedzibą w Berlinie. Znany głównie z budownictwa wielkogabarytowego, zarówno mieszkalnego, jak i biurowego.
więcej

Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Poznaniu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Towarzyskie Urbanistów Pogawędki". Temat spotkania brzmi „UrbaNIEstyka”, a naszym gościem specjalnym będzie Szymon Januszewski z pracowni architektonicznej INSOMIA.
więcej

Organizatorzy zapraszają na spotkanie wokół książki "Polski New Look" Barbary Banaś. Publikacja kierowana jest miłośnikom designu i kolekcjonerem. Gościem spotkania będzie autorka, a rozmowę poprowadzi Joanna Nojszewska. Design przełomu dekad lat 50. i 60. XX wieku reklamowano często jako „new look”.
więcej

Brutalizm narodził się w powojennej architekturze jako odpowiedź na nadmierną estetyzację modernistycznych białych kubików. Wyrazistość i surowość betonowych brył miała lepiej oddawać ducha przeoranej wojną Europy. Podczas wykładu będzie można zobaczyć, jakimi realizacjami zaowocował ów styl na świecie, jaką przechodził ewolucję, aż wreszcie - jakie dał owoce w polskiej architekturze. Może uda się przy okazji odpowiedzieć na pytanie, czy beton może być piękny?
więcej

W pierwszej części wykładu Akira Tatehata zaprezentuje najważniejsze zagadnienia związane ze współczesną sztuką Japonii przywołując zdarzenia z powojennej, jak i najnowszej historii. W drugiej części spotkania w rozmowie z Pawłem Pachciarkiem opowie między innymi o kulisach wyboru przez niego Yayoi Kusamy na wystawę w pawilonie japońskim na Biennale w Wenecji.
więcej

Tematyka spotkania skupi się wokół książki pt. "Reflektory. Interdyscyplinarne spojrzenie na dziedzictwo architektury Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku" pod redakcją naukową prof. Magdaleny Żmudzińskiej-Nowak oraz Igi Herok-Turskiej. Skąd nazwa Reflektory? Tego dopowiemy się podczas dyskusji podczas Śląskich Targów książki.
więcej

Czwartego grudnia 2019 r. Sąd Konkursowy w ramach organizowanego przez Miasto Ruda Śląska Konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji i adaptacji Wielkiego Pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej na cele turystyczno-kulturalne ogłosił wyniki i oceny otrzymanych Prac Konkursowych.
więcej
.
Wróć do listy tematów