Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 22.06.2010 13:47
'Dizajnerki' w Łodzi!
Przeglądaj zdjęcia ->
Grupa CUKIER, telewizja Domo oraz księgarnia mała litera art zapraszają na projekcję filmu „Dizajnerki”. Film przedstawia sylwetki utalentowanych Polek zajmujących się dizajnem – projektantek, dziennikarek, dyrektorek instytucji promujących wzornictwo. Dokument w reżyserii Jacka Dużyńskiego będzie można obejrzeć 23 czerwca 2010 roku o godzinie 18:00 w księgarni “mała litera art” mieszczącej się w Muzeum Sztuki ms2 na ulicy Ogrodowej 19.Obraz Jacka Dużyńskiego został zainspirowany pomysłem, na którym Gian Luca Amadei oparł książkę “Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations” – projekt zainicjowany przez Annę Pietrzyk-Simone w ramach POLSKA!YEAR i organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza. Dokument nakreśla aktualną sytuację polskiego designu.
Powodem jego powstania jest wyjątkowa w porównaniu z resztą świata liczba kobiet zajmujących się zawodowo projektowaniem i wzornictwem. Nie jest to jednak feministyczny manifest, a raczej refleksja nad tym fenomenem i pytanie o szczególną rolę pań w polskim designie. Twórcy dokumentu zaprosili do rozmów projektantki z poważnym dorobkiem twórczym, ale również i te, które dopiero zaczynają karierę. O swoich twórczych wizjach, sposobie pracy i jej efektach opowiadają m.in. Magda Lubińska ze studia Moho, Kasia Okińczyc z Okinczycdesign, Renata Kalarus ze studia Metaforma, Agata Kulik-Pomorska z Malafor czy Anna Wojczyńska z Vis a Vis. W obrazie znajdują się też wypowiedzi kobiet będących niekwestionowanymi autorytetami w dziedzinie design, m.in. profesor Teresy Kruszewskiej, Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, Ewy Gołębiowskiej, Bogny Świątkowskiej czy Zuzanny Skalskiej. Film składa się z 20 epizodów, z których każdy stanowi zamkniętą całość.Organizatorzy wydarzenia: Grupa CUKIER, telewizja Domo.Partnerzy wydarzenia: księgarnia „mała litera art”.Źródło: www.designteka.pl
Data publikacji: 22.06.2010
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Mini Muzeum powstało w 2009 r. z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej „Bankowiec”. Kustoszką oraz animatorką „Bankowca” jest wieloletnia mieszkanka budynku Maria Piradoff - Link. Od momentu powstania atrakcję odwiedziło tysiące osób, zarówno ekspertów, badaczy architektury, mieszkańców Gdyni, jak i odwiedzających miasto turystów
więcej
![]()
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wykład pt. Złote miasto/Szare Miasto: tradycja i polityka w architekturze Jerozolimy . Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy Lva Sterna "Architektura czasu. Wrocław - Jerozolima".
więcej
![]()
Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "O Architekturze". Gościem wydarzenia będą architekci z grupy projektowej CENTRALA. Pracownia została założona w 2001 r. Przez lata zmieniał się jej skład i dziś tworzą ją Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis.
więcej
![]()
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki udostępnił kolejną bezpłatną publikacje. Tym razem jest to opracowanie na temat Polskiej Polityki Architektonicznej. Publikacja dostępna jest do przeczytania online w formie cyfrowej, a także w siedzibie Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie.
więcej
![]()
Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Między innymi o tym można przeczytać w książce „Dziury w ziemi. O patodeweloperce w Polsce”. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z jej autorem.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na premierę katalogu towarzyszącego wystawie „Lev Stern. Architektura czasu. Wrocław – Jerozolima” oraz spotkanie z artystą i architektem. W spotkaniu wezmą również udział autorki i autorzy tekstów katalogowych: prof. Waldemar Okoń, dr Sylwia Świsłocka-Karwot i Marta Czyż, oraz projektant wydawnictwa, Łukasz Paluch.
więcej
![]()
Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Architekt i artysta Petro Vladimirov zaprosił do wspólnych rozważań ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawodawstwa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest Biuro Odbudowy Ukrainy w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.
więcej
.
Wróć do listy tematów