Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 23.06.2010 13:41
PONDERABILIA.Instrumenta
Przeglądaj zdjęcia ->
W drugiej odsłonie realizowanego przez Fundację SPOT. projektu PONDERABILIA.Trzy oblicza design zatytułowanej INSTRUMENTA zaprezentowane zostaną przedmioty, które zalicza się do kategorii „narzędzia”. Podczas gdy pierwsza wystawa (PONDERABILIA. Res Momentariae) była próbą refleksji nad problem jednorazowości, tym razem w centrum zainteresowania znajdzie się funkcjonalność.Narzędzia towarzyszą nam od zarania cywilizacji i do dzisiaj są obecne w naszym życiu na każdym kroku. Sięgamy po nie bez zastanowienia, gdy do osiągnięcia określonego celu nie wystarczają nam nasze ciało i umysł. Wiele najbardziej rozpowszechnionych kształtów, takich jak nóż, nożyczki czy igła, znamy tak dobrze, że przestajemy je dostrzegać. Mimo że wykorzystywane są nie tylko w codziennym życiu, ale także w licznych dziedzinach specjalistycznych: w chirurgii, krawiectwie, fryzjerstwie czy w wojsku. Jednak właśnie tam, gdzie ich forma w sposób ekstremalny musi być podporządkowana fachowemu zastosowaniu, wydają się najbardziej interesujące.Wystawa INSTRUMENTA (łac. narzędzia) prezentuje grupę obiektów charakteryzującą się przede wszystkim prostotą i stanowiących naturalne przedłużenie naszych narządów. Estetyka tych przedmiotów jest szczególnym wyzwaniem dla projektantów. Musi ona bowiem zawsze ustępować miejsca funkcjonalności i umożliwiać wykonywanie określonych czynności. Dlatego też właśnie funkcja stała się głównym kryterium doboru wszystkich prezentowanych obiektów. Podział funkcjonalny, w przeciwieństwie do zróżnicowania technologicznego i formalnego przedmiotów, nie zmienił się w zasadzie od wieków. Narzędzia wciąż pomagają nam w pracy w ogrodzie i na roli, umożliwiają przygotowanie i spożywanie posiłków, pozwalają budować, ułatwiają szycie i są niezbędne w zakładzie fryzjerskim. Ich prezentację uzupełnią nowe, specjalistyczne przyrządy powołane do życia w związku z rozwojem nowoczesnego społeczeństwa i jego nowych potrzeb. Wiele z nich na co dzień jest niedostępnych naszym oczom, bowiem są używane w wąskich specjalnościach medycyny, zaawansowanych badaniach naukowych lub działają na zasadzie protez uzupełniając ludzkie ciało. Osobną grupę wśród prezentowanych przedmiotów stanowią obiekty odwołujące się do formy narzędzi i/lub posługujące się nią jako nośnikiem metafory.Obiektom autorstwa światowej sławy projektantów i renomowanych marek (Alessandro Mendini, Philippe Starck, Ergonomi Design Grupen, Atypyk), towarzyszyć będą projekty młodych designerów (grupy Malafor i Cima Designers, Heinrich Maria Brüggemann, Bartosz Mucha) oraz estetycznie dopracowane przedmioty produkowane seryjnie na dużą skalę (np. narzędzia firm Fiskars, Radius i B.Braun).Data rozpoczęcia: 23.07.2010
Zakończenie: 08.08.2010
Sopot, Poznań
Więcej informacji na stronie: www.designteka.pl
Data publikacji: 23.06.2010
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wykład pt. Złote miasto/Szare Miasto: tradycja i polityka w architekturze Jerozolimy . Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy Lva Sterna "Architektura czasu. Wrocław - Jerozolima".
więcej
![]()
Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "O Architekturze". Gościem wydarzenia będą architekci z grupy projektowej CENTRALA. Pracownia została założona w 2001 r. Przez lata zmieniał się jej skład i dziś tworzą ją Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis.
więcej
![]()
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki udostępnił kolejną bezpłatną publikacje. Tym razem jest to opracowanie na temat Polskiej Polityki Architektonicznej. Publikacja dostępna jest do przeczytania online w formie cyfrowej, a także w siedzibie Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie.
więcej
![]()
Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Między innymi o tym można przeczytać w książce „Dziury w ziemi. O patodeweloperce w Polsce”. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z jej autorem.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na premierę katalogu towarzyszącego wystawie „Lev Stern. Architektura czasu. Wrocław – Jerozolima” oraz spotkanie z artystą i architektem. W spotkaniu wezmą również udział autorki i autorzy tekstów katalogowych: prof. Waldemar Okoń, dr Sylwia Świsłocka-Karwot i Marta Czyż, oraz projektant wydawnictwa, Łukasz Paluch.
więcej
![]()
Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Architekt i artysta Petro Vladimirov zaprosił do wspólnych rozważań ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawodawstwa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest Biuro Odbudowy Ukrainy w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.
więcej
![]()
Osoby interesujące się modernizmem na stronie KSM mogą posłuchać m.in. o historii największego budynku publicznego międzywojennego Krakowa czyli o gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej przy Alei Mickiewicza, podcastu o jednym z najciekawszych.
więcej
.
Wróć do listy tematów