Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 10.01.2020 11:01
Z cyklu "Iconic Ruins" - Drugie życie budynków z PRL-u
Przeglądaj zdjęcia ->
fot. materiały prasowe organizatora
Zbliża się kolejne spotkanie z cyklu "Iconic Ruins". Tym razem wykład poświęcony będzie budynkom z PRL-u o których nie zapomniano i które doczekały się nowego przeznaczenia, tak jak np. dawny Hotel Cracovia będący dziś oddziałem Muzeum Narodowego.
Wydarzenie odbędzie się 17 stycznia 2019 roku o godzinie 18:00 w Warszawie. Miejsce: Zodiak Warszawski Pawilon Architektury. Spotkanie poprowadzi Anna Cymer.
Opis organizatora:
O architekturze drugiej połowy XX wieku najczęściej mówimy w kontekście rozbiórek – tych można wyliczyć wiele. Kiedy buldożery niszczą wartościowe dzieła powojennej architektury chętnie się nad nimi pochylamy z rozrzewnieniem. Tym razem skupimy się nad sposobami, jak te obiekty zachować – często jedyną dla nich szansą jest nadanie im nowych funkcji, czasem i form, dostosowanie do współczesnych potrzeb i czasów. Całkiem sporo budynków z lat PRL-u dziś ma „nowe życie”. Przyjrzyjmy się przykładom metamorfoz budowli socmodernistycznych i zastanówmy, czy to dla nich szansa czy zagrożenie? Na ile wolno nam ingerować w budynek, kiedy stawką jest jego ocalenie?
Anna Cymer: Historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmująca się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak i branżowych. Stale współpracuje m.in. z portalem Culture.pl i magazynem "ARCH". Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP, autorka książki "Architektura w Polsce 1945 - 1989".
Organizator: m.st. Warszawa
Data publikacji: 10.01.2020
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "O Architekturze". Gościem wydarzenia będą architekci z grupy projektowej CENTRALA. Pracownia została założona w 2001 r. Przez lata zmieniał się jej skład i dziś tworzą ją Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis.
więcej
![]()
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki udostępnił kolejną bezpłatną publikacje. Tym razem jest to opracowanie na temat Polskiej Polityki Architektonicznej. Publikacja dostępna jest do przeczytania online w formie cyfrowej, a także w siedzibie Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie.
więcej
![]()
Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Między innymi o tym można przeczytać w książce „Dziury w ziemi. O patodeweloperce w Polsce”. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z jej autorem.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na premierę katalogu towarzyszącego wystawie „Lev Stern. Architektura czasu. Wrocław – Jerozolima” oraz spotkanie z artystą i architektem. W spotkaniu wezmą również udział autorki i autorzy tekstów katalogowych: prof. Waldemar Okoń, dr Sylwia Świsłocka-Karwot i Marta Czyż, oraz projektant wydawnictwa, Łukasz Paluch.
więcej
![]()
Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Architekt i artysta Petro Vladimirov zaprosił do wspólnych rozważań ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawodawstwa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest Biuro Odbudowy Ukrainy w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.
więcej
![]()
Osoby interesujące się modernizmem na stronie KSM mogą posłuchać m.in. o historii największego budynku publicznego międzywojennego Krakowa czyli o gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej przy Alei Mickiewicza, podcastu o jednym z najciekawszych.
więcej
![]()
Właśnie została otwarta nowa wystawa obrazów Filipa Wierzbickiego-Nowaka pt. "Punkty odniesienia". Ekspozycję będzie można oglądać do 12 marca 2023 roku. - W moich realizacjach zastanawiam się, na jakie potrzeby człowieka odpowiada mit i dlaczego ludzie w niego wierzą. Nauka nie daje jasnych, prostych rozwiązań dotyczących spornych kwestii ideologicznych – są one trudne (skomplikowane), niejednoznaczne, zmienne - mówi artysta.
więcej
.
Wróć do listy tematów