Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 31.03.2020 11:31
Odkrywaj historię miasta z Muzeum Warszawskiej Pragi
Przeglądaj zdjęcia ->
W ramach akcji #zostańwdomu z Muzeum Warszawskiej Pragi możemy wspólnie odkrywać prawobrzeżną historię miasta przez internet. Muzeum przygotowało wiele zadań, ciekawostek i zagadek, które codziennie prezentowane są na profilu na Facebooku MWP.
Dzięki akcji nie wychodząc z domu w ciekawy sposób możemy poznać historię prawobrzeżnej Warszawy i osoby, które ją zamieszkiwały. Obok zagadek i ciekawostek na znajdziemy również rzemieślnicze inspiracje. Wśród nich instrukcja złożenia własnego zeszytu czy projekty plansz, które można wydrukować i złożyć.
Poniżej przykładowe zagadki:
Zagadka nr 5.
Była uczennicą Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie na Saskiej Kępie, gdzie dwa lata nauki zaliczyła w jeden rok. Potem studiowała dziennikarstwo i reżyserię, ale największe życiowe osiągnięcia zawdzięczała pisaniu. Jej azylem była Saska Kępa.
Zagadka nr 4.
Odegrała pionierską rolę w rozwoju nowoczesnej ceramiki polskiej, zwłaszcza w zakresie współpracy artystów z twórcami ludowymi. Jej prace wystawiono m.in. na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu (1925). A o pracach jej podopiecznych, stworzonych w podwarszawskim wówczas Wiśniewie, pisała ówczesna prasa.
Rozwiązania można znaleźć na Prawobrzeżne "Zgadnij kto to?
Data publikacji: 31.03.2020
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Już, gdy w latach 70. XX w. na świecie pojawiła się architektura postmodernistyczna, wskazywano na jej pokrewieństwo z socrealizmem. Na pewno wiele elementów było dla obu tych stylów wspólne, bo zarówno w Nowej Hucie, jaki i np. w dziełach R. Bofilla znajdujemy te same odwołania do architektury antyku, renesansu czy baroku.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na spotkanie autorskie z twórcami instalacji Pokój do słuchania – Hanią Rani oraz Łukaszem Pałczyńskim i Janem Szeligą (studio architektury i rzemiosła Zmir). W rozmowie udział weźmie także Jan Skorupa odpowiadający za przygotowanie instalacji dźwiękowej i sound design'u Pokoju.
więcej
![]()
Warsztaty będą prowadzone w grupie nie większej niż 15 osób. Każde zajęcia rozpoczną się od 30-minutowego wykładu w siedzibie MCK, wprowadzającego w tematykę zajęć. Następnie uczestnicy otrzymają narzędzia niezbędne do malowania – deski kreślarskie, papier, ołówki, krzesełka i udadzą się w plener.
więcej
![]()
W Zamku Cieszyn można oglądać wystawę pt. "Wyzwania projektowe". Na ekspozycji zaprezentowano prace autorstwa studentów II i III roku ASP w Katowicach, uczestników zajęć w Pracowni Projektowania Przestrzeni Publicznej pod kierunkiem: dr hab. Andrzeja Klisza, prof. UŚ oraz mgr inŻ. arch. Bartłomieja Nawrockiego.
więcej
![]()
Wystawa to przekrój dorobku polskiego wzornictwa. Na ekspozycji zebrano i zaprezentowano najciekawsze przykłady polskiego designu ostatnich ponad 120 lat. Możemy obejrzeć tu ponad 350 różnych przedmiotów - od mebli, po ceramikę, artykuły gospodarcze aż po plakaty i witraże.
więcej
![]()
Zakończyło się warszawskie Święto Architektury, finisaż wystawy Plany na Przyszłość | LAB., organizowane po raz pierwszy przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wydarzenie obfitowało w szereg debat, warsztatów i prezentacji, które przyciągnęły liczne grono warszawiaków.
więcej
![]()
Spośród 5400 budynków z całego świata została zdefiniowana tzw. longlista - czyli 322 najlepszych obiektów architektonicznych, które powalczą o tytuł najlepszych realizacji świata. W skład jury Dezeen Awards 2022 wchodzą tacy architekci jak Stefano Boeri oraz Sou Fujimoto.
więcej
.
Wróć do listy tematów