Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 2.03.2021 10:26
Premiera przewodnika po architekturze lat 1945–1989 - Spodek w Zenicie
Przeglądaj zdjęcia ->
fot. okładka książkiOrganizatorzy zapraszają na premierę online przewodnika „Spodek w Zenicie” Anny Syski, ukazującego fenomen architektury województwa śląskiego. W spotkaniu wezmą udział: Anna Syska, Bolesław Stelmach, Karolina Andrzejewska-Batko. Prowadzenie: Grzegorz Piątek.
Spotkanie inaugurujące odbędzie się 9 marca 2021 roku o godzinie 18:00 online.
O książce:
Tytuł książki pochodzi od nazw dwóch katowickich budynków: Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek i Domu Handlowego Zenit. Połączenie to wskazuje na minioną już świetność tej architektury. Trzy dekady, jakie upłynęły od czasu transformacji ustrojowej, pozwalają spojrzeć na realizacje lat 1945–1989 z innej perspektywy. Dystans czasowy pomaga dostrzec zarówno jej plusy, jak i minusy, pozwala na spojrzenie bez negatywnych skojarzeń związanych z epoką, w której budynki te powstawały. Okres PRL był dla architektury czasem niezwykle trudnym, ale i interesującym. Obfitował w różnorodne zjawiska, stylistyki, problemy projektowe i wykonawcze.
W przewodniku Anny Syski każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno ci, którzy dopiero poznają architekturę okresu PRL, jak i ci, którzy orientują się w niej dość dobrze. Książka pozwala uzupełnić dotychczasowe informacje, poznać obiekty mniej znane, a także zachęca do ponownego odkrywania miejsc, które mijamy na co dzień. Pokazuje, że budynki to nie tylko ściany i dach, lecz również historie, które się za nimi kryją – dzieje i okoliczności powstawania poszczególnych obiektów oraz losy ludzi – projektantów, inwestorów, budowlańców, użytkowników – które są nierozerwalnie z nimi połączone.
Więcej o książce:
Data publikacji: 2.03.2021
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Organizatorzy zapraszają na spotkanie z cyklu ARCHITEKTURA KRYZYSU KLIMATYCZNEGO. Tytuł spotkania to "Ślad węglowy w cyklu życia budynku". Zaproszeni goście będą rozmawiać o fazach cyklu życia budynków i o tym jaki mają one związek ze śladem węglowym oraz o determinujących go strategiach i decyzjach projektowych.
więcej
![]()
Na przykładzie dzielnicy Wola prześledzimy różne typy budownictwa wielorodzinnego i sposoby zamieszkiwania na przestrzeni ostatnich 150 lat. Hongkong na Woli – to hasło stało się już synonimem takiego budownictwa, gdzie do granic możliwości wyzyskiwany jest PUM (powierzchnia użytkowo-mieszkalna), a bloki zlokalizowane są tak w niewielkiej odległości od siebie, że ludzie zaglądają sobie w okna
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na rozmowy z przedstawicielami różnych środowisk zaangażowanych w przemiany warszawskiej kultury miejskiej – od samorządowców i urzędników, przez naukowców po aktywistów. Cykl potrwa od kwietnia do czerwca. Zobacz szczegółowy harmonogram.
więcej
![]()
Projektowanie obiektu medycznego powinno uwzględniać szereg aspektów wpływających na pacjentów, personel medyczny i niemedyczny. Wykład ma na celu przybliżenie wagi wpływu nowoczesnych rozwiązań infrastrukturalnych wspomagających użytkowników oraz aspektów fizycznych mających wpływ na komfort użytkowania obiektu: akustyki, światła, kontrastu, jakości powietrza, zastosowanych materiałów oraz dostępności.
więcej
![]()
Firma Ideal Standard zaprasza na serię sześciu wyjątkowych wydarzeń Together World Tour. Spotkania w hybrydowy sposób połączą cyfrowy format z atrakcjami fizycznego miejsca eventu. Pierwsze już 21 kwietnia, w Mediolanie. Kolejne, już wkrótce, w Mediolanie, Berlinie, Londynie, Paryżu, Dubaju i Szanghaju.
więcej
![]()
Który kraj skrywa Europejską Fasadę Roku? Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Grecja, Litwa, Niemcy, Hiszpania, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy, a może Polska? Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas finału Baumit Life Challenge 2021 w Walencji. Oglądaj transmisję online.
więcej
![]()
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków organizatorzy zapraszają w podróż do … Sao Paulo, na spotkanie z Bobbym Krellem, wydawcą, popularyzatorem brazylijskiej architektury i wzornictwa. Spotkanie poświęcone będzie pracy i twórczości przedstawicieli trzech pokoleń rodziny Düntuch/Krell.
więcej
.
Wróć do listy tematów