Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 15.10.2021 10:32
Cykl "Warszawa. Architektura, społeczność - Centrum Praskie Koneser
Przeglądaj zdjęcia ->
IA
Organizatorzy zapraszają do słuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu "Warszawa. Architektura, społeczność", którego tematyka skupi się na Centrum Praskim Koneser.
Premiera odcinka odbędzie się 19 października 2021 roku. Podcastu można słuchać bezpłatnie na stronie
anchor.fm .
Z kolei jutro, 16 października 2021 roku o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie pt. "Wspólna pamięć". Będzie to dyskusja w której wezmą udział socjolożka i historyczka Maria Buko, artystka Marysia Lewandowska oraz dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej Katarzyna Ziętal. Rozmowę poprowadzi Bogna Świątkowska, prezeska Fundacji Bęc Zmiana i redaktorka naczelna „Notesu na 6 tygodni”. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie i poprzez transmisję online. Szczegóły na
stronie wydarzenia.
Cykl "Warszawa. Architektura, społeczność" powstaje we współpracy Domu Spotkań z Historią z Fundacją Bęc Zmiana.
Opis odcinka:
Koneser zmienił Pragę Północ przynajmniej dwa razy: najpierw pod koniec XIX wieku, kiedy powstała tam nowoczesna i imponująca swoją architekturą Warszawska Wytwórnia Wódek Koneser. Potem, w 2017 roku, kiedy po rewitalizacji i gruntownej modernizacji, teren ten wraz z odrestaurowanymi budynkami, nowo utworzonym placem miejskim, został przywrócony miastu i po raz pierwszy w historii otworzył się na Warszawę i stał się przestrzenią publiczną. Na obszarze 5 hektarów działają dziś rozliczne podmioty: kampus Googla, restauracje, sklepy i oczywiście Muzeum Wódki Polskiej Koneser. Powstały budynki mieszkalne o ciekawej architekturze dopasowanej stylistycznie do otoczenia. Powstanie Centrum Praskiego Koneser było niezwykle oczekiwane, ale też bardzo bacznie obserwowane przez mieszkańców Pragi i lokalnych aktywistów. Zastanawiano się do jakiego stopnia nowa inwestycja przywróci, a do jakiego wypchnie ducha starej Pragi. Przyglądano się rozwiązaniom, jakie zostaną przyjęte podczas prac nad historyczną tkanką dawnej fabryki, która – co zawsze wszystkich dziwi – przestała działać w 2007 r. z powodu bankructwa. Jak to się stało? Posłuchajcie!
Źródło: Fundacja Bęc Zmiana, Dom Spotkań z Historią
Data publikacji: 15.10.2021
Artykuły z tagiem:nieruchomosci
![]()
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga – jednego z najważniejszych architektów XX stulecia i teoretyka architektury, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu.
więcej
![]()
Jeszcze do końca nie opadły emocje po pierwszym festiwalowym weekendzie na ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL, a już teraz zapraszamy Was na kolejną dawkę estetycznych wrażeń. Przed nami ostatnie dni 16. edycji wyjątkowego święta designu i wzornictwa.
więcej
![]()
Jak co roku jego uczestnicy, eksperci i ekspertki zajmujący się architekturą i urbanistyką, rozpoczną od przedstawienia prezentacji poświęconych najciekawszym aspektom swojej pracy zawodowej, by następnie wziąć udział w tradycyjnie już porywającej dyskusji.
więcej
![]()
Najbardziej doceniany w branży plebiscyt, organizowany od 2011 roku przez Łódź Design Festival, wyróżnia najlepsze polskie produkty pochodzące od krajowych projektantów i producentów. Ten nieodpłatnie nadawany znak, jest symbolem jakości na najwyższym poziomie, a firmy, którym został przyznany, mogą posługiwać się nim zarówno w kraju, jak i za granicą.
więcej
![]()
Urban Coolspot Project, Wymazówki CRN_01 „Koliber” oraz Urban Clay – poznaliśmy zwycięzców międzynarodowego konkursu wzorniczego dla młodych projektantów make me! 2022. Do laureatów tegorocznej edycji trafiły nagrody o łącznej wartości 60 000 zł, które zostały przyznane podczas oficjalnej gali 13 maja w ramach trwającego Łódź Design Festival.
więcej
![]()
Mood for wood to międzynarodowe warsztaty projektowe dla studentów oraz młodych projektantów zainteresowanych faktyczną realizacją swoich pomysłów. Podczas warsztatów studenci przy pomocy uznanych architektów i projektantów z całego świata oraz doświadczonych stolarzy projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie dla wybranych społeczności lokalnych.
więcej
![]()
Jak tworzyć współczesną architekturę? Co zrobić by z biegiem czasu nie traciła na swojej aktualności, a zyskiwała nowy potencjał? A jak sprawić by nadawała kierunki przyszłym pokoleniom? To pytania kluczowe dla Konkursu Architektury Współczesnej Unii Europejskiej, któremu poświęcamy tę wystawę.
więcej
![]()
Jeszcze do niedawna zamknięte, jednorodne osiedla były synonimem luksusu i bezpieczeństwa. Dziś powoli ustępują tym mieszanym – i to nie tylko ze względu na kwestie technologiczne, ale przede wszystkim społeczne i klimatyczne. Dlaczego przyszłość należy do budownictwa o przeznaczeniu mieszanym?
więcej
![]()
Odkąd w 2019 roku czeska firma zakupiła od Orange budynek Poczty Głównej przy ul. Wielopole 2 w Krakowie, trwają intensywne przygotowania do renowacji nieruchomości. Choć oficjalne prace jeszcze się nie rozpoczęły, właściciel uchyla rąbka tajemnicy i potwierdza plan przywrócenia budowli historycznej świetności.
więcej
.
Wróć do listy tematów