Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 26.07.2022 11:02
Wykład online: W poszukiwaniu normalności. Codzienność Warszawy lat 50.
Przeglądaj zdjęcia ->
fot. mat. prasowe
Organizatorzy zapraszają na kolejne Seminarium Warszawskie - wielodyscyplinarnych i wielowątkowych dyskusji o Warszawie. To wspólne przedsięwzięcie Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.
Spotkania odbywają się na żywo w Bibliotece w siedzibie głównej Muzeum na Rynku Starego Miasta. Udział jest bezpłatny. Dyskusje będą także transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy. Wykład obędzie się o 26 lipca 2022 roku o godznie 18:00.
Opis organizatora:
Przedostatnie seminarium poświęcone będzie warszawskiej rzeczywistości sprzed siedemdziesięciu lat. Lata pięćdziesiąte – okres po tragedii wojny, ale pełen jej nieodwracalnych oraz zacieranych śladów, okres życia za żelazną kurtyną z całym koszmarem zależności od ZSRR, to również czas życia codziennego, które toczyło się często obok, mimo i wokół nienormalnej rzeczywistości.
Dyskusja toczona będzie z perspektywy współczesnych badań oraz z perspektywy świadka historii. Udział wezmą:
- dr Sylwia Chutnik, pisarka, działaczka społeczna, wykładowczyni akademicka,
- dr Andrzej Skalimowski, historyk specjalizujący się w dziejach społecznych i historii architektury, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN oraz Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki,
- Alina Kurmanowicz-Badeńska, od 1949 roku warszawianka, zawodowo związana z handlem zagranicznym w Polimex-Cekop (eksport kompletnych obiektów przemysłowych).
Seminaria prowadzi duet moderatorów dyskusji – dr hab. Mikołaj Madurowicz, reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Paweł Weszpiński, reprezentujący Muzeum Warszawy.
Data publikacji: 26.07.2022
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Już, gdy w latach 70. XX w. na świecie pojawiła się architektura postmodernistyczna, wskazywano na jej pokrewieństwo z socrealizmem. Na pewno wiele elementów było dla obu tych stylów wspólne, bo zarówno w Nowej Hucie, jaki i np. w dziełach R. Bofilla znajdujemy te same odwołania do architektury antyku, renesansu czy baroku.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na spotkanie autorskie z twórcami instalacji Pokój do słuchania – Hanią Rani oraz Łukaszem Pałczyńskim i Janem Szeligą (studio architektury i rzemiosła Zmir). W rozmowie udział weźmie także Jan Skorupa odpowiadający za przygotowanie instalacji dźwiękowej i sound design'u Pokoju.
więcej
![]()
Warsztaty będą prowadzone w grupie nie większej niż 15 osób. Każde zajęcia rozpoczną się od 30-minutowego wykładu w siedzibie MCK, wprowadzającego w tematykę zajęć. Następnie uczestnicy otrzymają narzędzia niezbędne do malowania – deski kreślarskie, papier, ołówki, krzesełka i udadzą się w plener.
więcej
![]()
W Zamku Cieszyn można oglądać wystawę pt. "Wyzwania projektowe". Na ekspozycji zaprezentowano prace autorstwa studentów II i III roku ASP w Katowicach, uczestników zajęć w Pracowni Projektowania Przestrzeni Publicznej pod kierunkiem: dr hab. Andrzeja Klisza, prof. UŚ oraz mgr inŻ. arch. Bartłomieja Nawrockiego.
więcej
![]()
Wystawa to przekrój dorobku polskiego wzornictwa. Na ekspozycji zebrano i zaprezentowano najciekawsze przykłady polskiego designu ostatnich ponad 120 lat. Możemy obejrzeć tu ponad 350 różnych przedmiotów - od mebli, po ceramikę, artykuły gospodarcze aż po plakaty i witraże.
więcej
![]()
Zakończyło się warszawskie Święto Architektury, finisaż wystawy Plany na Przyszłość | LAB., organizowane po raz pierwszy przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wydarzenie obfitowało w szereg debat, warsztatów i prezentacji, które przyciągnęły liczne grono warszawiaków.
więcej
![]()
Spośród 5400 budynków z całego świata została zdefiniowana tzw. longlista - czyli 322 najlepszych obiektów architektonicznych, które powalczą o tytuł najlepszych realizacji świata. W skład jury Dezeen Awards 2022 wchodzą tacy architekci jak Stefano Boeri oraz Sou Fujimoto.
więcej
.
Wróć do listy tematów