Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 14.04.2020 11:19
Polska Chata - projekt pracowni BXBstudio
Przeglądaj zdjęcia ->
Polska Chata to z jednej strony typowy modernistyczny dom ze strefą dzienną w przeszklonym parterze i nocną w poddaszu, jednak z uwagi na swoją unikalną formę i konstrukcję wynikającą z poszukiwań rodzimego pierwiastka w kreacji nowoczesnych form architektonicznych, jest to również projekt nowatorski. Czerpiąc z dorobku polskiej tradycji pracownia opracowała design Współczesnego Dachu Polskiego, który komponuje się z rytmem dynamicznej konstrukcji nośnej parteru.
Dach Polskiej Chaty pojawił się już w poprzednim projekcie BXB studio - Domu Polskim - jednak zamiast strzechą, jak to ma miejsce w najnowszym projekcie, pokryty był gontem. Współczesny Dach Polski poprzez przełamanie płaszczyzn dachu dwuspadowego wytworzył na nowo zdefiniowany design i formę futurystycznej lukarny. Polska Chata posiada też charakterystyczne zadziorne podcięcie ściany szczytowej.
Konstrukcja domu czerpie z tradycji budowlanych polskich skansenów, stylu zakopiańskiego, kultury ciesielskiej, ludowej architektury polskich kościółków zrębowych.
Polska Chata to dom trzykondygnacyjny. Piwnica mieści przestrzeń garażową i techniczną. Parter to w pełni transparentna przestrzeń dzienna, o otwartym układzie funkcjonalnym. Piętro skryte w przestrzeni dachu mieści strefę prywatną, sypialnie, gabinety i bibliotekę. Nietypowa geometria dachu pozwoliła zaaranżować dodatkowe dwie przestrzenie antresoli widokowych, które tworzą dodatkowy poziom mieszkalny.
Projekt ten powstał na życzenie naszego klienta, który posiada wielohektarową posiadłość pozbawioną sąsiadującej zabudowy. Był przyzwyczajony do mieszkania w domu krytym strzechą, która podczas opadów deszczu tworzy kojący szum. Klientowi bardzo podobał się również projekt naszego Domu Polskiego.
Informacje o projekcie:
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Aleksandra Bujak, Bartosz Styrna, Clement Godry, David Hernandes Martin, Paulina Dobrzańska
Wizualizacje & Grafika: BXB studio Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Polska
Data: 2015-2019
Powierzchnia: 450 m2
Klient: Prywatny
Data publikacji: 14.04.2020
Inne projekty architektoniczne:
![]()
Zakończył się międzynarodowy konkurs Architect of the Year Awards 2020. Wśród jego laureatów znalazły się pracownie takie jak: Foster + Partners, Arrowstreet Inc., Bushman Dreyfus Architects, ADHOC Architectes, Aedifica, noa* network of architecture, Venture Architecture, LHA Architectural Design , DNA Barcelona Architects, Studio Joseph, Lars Gitz Architects, UArchitects, HADVD Arquitectos i wiele innych.
więcej
![]()
Józefów, graniczące z Warszawą miasto w powiecie otwockim wyłoniło właśnie zwycięzcę konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby biblioteki i przedszkola. I miejsce zdobyła warszawska pracownia architektoniczna Regio.
więcej
![]()
Architekci bez granic (OW SARP), pracownia Tremend pracuje nad ogrodem, przeznaczonym do zabawy, edukacji oraz terapii, który jednocześnie będzie miejscem spotkań i przykładem zrównoważonej architektury. Projekt powstaje dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
więcej
![]()
Trendy w projektowaniu tyczą się nie tylko mody, czy wnętrz, ale też domów. Przez lata modne były modernistyczne kostki, dziś do łask powracają dwuspadowe dachy. Jednak to nie moda, czy trendy mają wpływ na to, jakie projekty tworzy architekt Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt a obserwacje. Z tych obserwacji otoczenia powstają niezwykle ciekawe formy, bryły niczym rzeźby. Architekt w swoich projektach udowadnia, że najlepszą inspiracją jest otoczenie.
więcej
![]()
Inspiracją dla projektu był chiński brokat - ozdobna, ręcznie wyszywana tkanina. Podobnie jak w wyplatanych wzorach na brokacie, przestrzeń we wnętrzu nakreślają sinusoidalne krzywizny tworząc oryginalne kształty i formy. Całość utrzymana jest w piaskowej, stonowanej kolorystyce. Oryginalne, okrągłe elementy ścian i zdobień łączą się z utrzymanymi w podobnej stylistyce meblami i oświetleniem.
więcej
![]()
Męski. Wyrazisty. Dojrzały mimo młodej metryki. Z pozoru chłodny, a nawet nieco surowy, przy głębszym poznaniu okazuje się niezwykle ciepły i subtelny. Jest też bardzo czuły na dotyk – jeden gest wystarczy, by ukryte w jego wnętrzu funkcje ułatwiały i uprzyjemniały życie gospodarza oraz jego gości. Apartament z wyjściem na taras na dachu, dzieło pracowni KANDO ARCHITECTS, został starannie dopasowany do ściśle sprecyzowanych potrzeb inwestora. Zachwyca szlachetnością powściągliwych form oraz naturalnych materiałów, urzeka niewymuszonym luksusem, zadziwia rozwiązaniami przekładającymi się na najwyższy poziom komfortu.
więcej
![]()
Inwestycja powstaje na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na granicy Sopotu i dzielnicy Gdynia-Orłowo, zaledwie 800 metrów od piaszczystej plaży. To właśnie jej malownicze otoczenie stało się największym źródłem inspiracji dla autorów projektu – architektów z sopockiej pracowni Roark Studio.
więcej
.
Wróć do listy tematów