Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 30.06.2010 15:43
Spoiwa kultury
Przeglądaj zdjęcia ->
W dniach od 30 czerwca do 3 lipca 2010 r. w Szczecinie odbędzie się 11. Festiwal Spoiwa Kultury organizowanego przez Teatr Kana. Festiwal prezentujący różne nurty i formy sztuki realizowane głównie w przestrzeniach otwartych. Nazwa festiwalu: Spoiwa Kultury wyraża przede wszystkim próbę poszukiwań wspólnych elementów łączących pozornie odległe stylistycznie formy wyrazu artystycznego oraz różne przestrzenie kulturowe. Dlatego określenie „artysta ulicy” stanowi tu jedynie punkt wyjścia, jako określenie typu relacji z widzem, rodzaju intensyfikacji wynikającej z kontaktu, który jest wyznaczony przez sytuację prezentowania sztuki poza budynkiem teatru – w bezpośrednim spotkaniu z przypadkowym często odbiorcą. Stąd obecność na festiwalu zarówno dużych widowisk teatralnych, jak i kameralnych performance’ów, awangardowej muzyki współczesnej i muzyki świata, jazzu i klasyki, zespołów specjalizujących się w spektaklach alternatywnych i artystów odwołujących się, często w sposób przewrotny, do tradycyjnych konwencji. Podstawowym kryterium jest tu jakość artystyczna połączona z pasją i siłą przekazu, otwartość na spotkanie z publicznością, wartość podejmowanych poszukiwań twórczych.
Festiwal stara się pokazać, że sztuka ulicy nie musi kojarzyć się z komercją, że ten rodzaj działań stwarza wiele możliwości i może być, zarówno dla artystów jak i publiczności, ważnym i inspirującym doświadczeniem. Służy także przyłamywaniu stereotypów dotyczących zarówno różnic kulturowych jak i “ekskluzywności” tzw. kultury wysokiej. W ramach festiwalu co roku prezentowane są widowiska plenerowe, spektakle uliczne, koncerty, happeningi, akcje teatralne, performance’y, wystawy, warsztaty, projekcje filmów. Ponadto realizowane są także produkcje festiwalowe wpisujące się w długofalowy projekt Ośrodka Teatralnego Kana „W poszukiwaniu tożsamości miejsca”, promujący, poprzez zdarzenia artystyczne, „zapomniane”, naznaczone historycznie przestrzenie Szczecina.Realizacja Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy opiera się na długofalowej, wielokierunkowej współpracy z artystami i ośrodkami sztuki z różnych krajów i obszarów kulturowych. W każdej edycji uczestniczy ok. 150 artystów, odbywa się ok. 30 wydarzeń, publiczność to w sumie ok. 10 000 osób. Podczas festiwalu realizowane są również spotkania partnerskie i międzynarodowe seminaria. Dotychczas wystąpili tu artyści m.in. z Niemiec, Czech, Węgier, Austrii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Grecji, Portugalii, Holandii, Danii, Szwecji, Norwegii, Rosji, Litwy, Ukrainy, Gruzji, Kirgizji, Indii, USA, Brazylii, Australii, Gwinei, Sudanu, Izraela.Festiwal istnieje od 1999 roku. W roku 2004 jego organizatorzy otrzymali nagrodę „Oko Recenzenta”, a w roku 2005 tytuł Ambasadora Kultury. Należy także do priorytetowych wydarzeń promujących Szczecin w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.Więcej informacji na stronie: www.news.o.pl
Data publikacji: 30.06.2010
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Architekt i artysta Petro Vladimirov zaprosił do wspólnych rozważań ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawodawstwa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest Biuro Odbudowy Ukrainy w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.
więcej
![]()
Osoby interesujące się modernizmem na stronie KSM mogą posłuchać m.in. o historii największego budynku publicznego międzywojennego Krakowa czyli o gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej przy Alei Mickiewicza, podcastu o jednym z najciekawszych.
więcej
![]()
Właśnie została otwarta nowa wystawa obrazów Filipa Wierzbickiego-Nowaka pt. "Punkty odniesienia". Ekspozycję będzie można oglądać do 12 marca 2023 roku. - W moich realizacjach zastanawiam się, na jakie potrzeby człowieka odpowiada mit i dlaczego ludzie w niego wierzą. Nauka nie daje jasnych, prostych rozwiązań dotyczących spornych kwestii ideologicznych – są one trudne (skomplikowane), niejednoznaczne, zmienne - mówi artysta.
więcej
![]()
Już wkrótce w przestrzeni Muzeum Architektury we Wrocławiu zagości wystawa przygotowana przez wydziały architektoniczne trzech uczelni - Politechniki Bydgoskiej, Politechniki Poznańskiej i Politechniki Wrocławskiej. Celem wystawy i towarzyszącej jej konferencji jest refleksja nad znaczeniem rysunku w edukacji architektonicznej.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na spotkanie z cyklu Mistrzowie Architektury SARP. Pierwszym gościem w tym będzie Andy Yu - urodzony w Australii architekt, związany z pracownią Sou Fujimoto. Opowie on m.in. o relacjach pomiędzy człowiekiem, naturą i architekturą, na przykładzie zrealizowanych i trwających projektów.
więcej
![]()
Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi zapraszają na kolejną, XV edycję ogólnopolskiej konferencji Dzień Urbanisty, tym razem pod hasłem #techno_urbanistyka.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego. Wydarzenie poświęcone będzie m.in. dwóm realizacjom architektonicznym z ubiegłego roku. Poznamy też szczegóły raportu PLGBC.
więcej
.
Wróć do listy tematów