Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 16.06.2009 12:34
ArtBoom Festiwal Kraków
Przeglądaj zdjęcia ->
12 - 22 czerwca 2009 KRAKÓW
Festiwal sztuki w przestrzeni miejskiej ArtBoom skupi uwagę publiczności na najlepszych dokonaniach sztuk wizualnych, które mają być prezentowane w przestrzeni miejskiej Krakowa – raz do roku, w czerwcu.
Wśród wielu cyklicznych imprez – muzycznych, teatralnych, filmowych – odbywających się w Krakowie, brak jest spektakularnego wydarzenia w dziedzinie sztuk plastycznych. Miasto nie posiada jeszcze Muzeum Sztuki Współczesnej, festiwal może więc stworzyć pozytywny klimat dla powstania takiej instytucji. ArtBoom odegra rolę centrum sztuki współczesnej, które w określonym czasie zaproponuje wielką ilość wydarzeń artystycznych. Niebagatelnym elementem jego strategii jest realizacja nowych dzieł sztuki, które mogłyby pozostać na stałe w przestrzeni miejskiej bądź znaleźć się w kolekcji przyszłego Muzeum Sztuki Współczesnej. Poprzez współpracę z młodymi architektami i designerami, ArtBoom pragnie wprowadzać nowe rozwiązania w przestrzeni publicznej miasta, tak by stało się ono piękniejsze i bardziej przyjazne dla mieszkańców.
ArtBoom w całości poświęcony jest sztuce aktualnej. Ma wskazać na Kraków jako miejsce żywego artystycznego dialogu, gdzie tworzone są nowe wartości, a sztuka powstaje na naszych oczach. Festiwal jest platformą spotkania najnowszych i najbardziej wartościowych przejawów polskiej sztuki ze sztuką światową. Duży nacisk położony jest także na prezentację najzdolniejszych młodych artystów polskich. ArtBoom prezentuje twórczość artystów działających w różnych mediach, takich jak: malarstwo, performance, instalacja, obiekty, wideo. Znajdą się tu również działania o charakterze społecznym.
Każda z edycji festiwalu będzie miała swoją ideę. Ideą pierwszej z nich jest sam Kraków jako szczególne miasto, gdzie tradycja spotyka się z żywą kulturą odpowiadającą wyzwaniom współczesności.
Pokażemy Kraków jako miejsce twórcze, inspirujące do tworzenia wciąż nowych przejawów sztuki. Artyści skonfrontują się z dniem dzisiejszym Krakowa, a także rozbroją stereotypy dotyczące tego miasta. Organizatorom zależy, by energia włożona w festiwal przekładała się na pozycję Krakowa nie tylko na mapie artystycznych wydarzeń w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej.
Program festiwalu >>
Szczegóły na temat festiwalu: www.artboomfestival.pl
Data publikacji: 16.06.2009
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "O Architekturze". Gościem wydarzenia będą architekci z grupy projektowej CENTRALA. Pracownia została założona w 2001 r. Przez lata zmieniał się jej skład i dziś tworzą ją Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis.
więcej
![]()
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki udostępnił kolejną bezpłatną publikacje. Tym razem jest to opracowanie na temat Polskiej Polityki Architektonicznej. Publikacja dostępna jest do przeczytania online w formie cyfrowej, a także w siedzibie Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie.
więcej
![]()
Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Między innymi o tym można przeczytać w książce „Dziury w ziemi. O patodeweloperce w Polsce”. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z jej autorem.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na premierę katalogu towarzyszącego wystawie „Lev Stern. Architektura czasu. Wrocław – Jerozolima” oraz spotkanie z artystą i architektem. W spotkaniu wezmą również udział autorki i autorzy tekstów katalogowych: prof. Waldemar Okoń, dr Sylwia Świsłocka-Karwot i Marta Czyż, oraz projektant wydawnictwa, Łukasz Paluch.
więcej
![]()
Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Architekt i artysta Petro Vladimirov zaprosił do wspólnych rozważań ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawodawstwa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest Biuro Odbudowy Ukrainy w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.
więcej
![]()
Osoby interesujące się modernizmem na stronie KSM mogą posłuchać m.in. o historii największego budynku publicznego międzywojennego Krakowa czyli o gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej przy Alei Mickiewicza, podcastu o jednym z najciekawszych.
więcej
![]()
Właśnie została otwarta nowa wystawa obrazów Filipa Wierzbickiego-Nowaka pt. "Punkty odniesienia". Ekspozycję będzie można oglądać do 12 marca 2023 roku. - W moich realizacjach zastanawiam się, na jakie potrzeby człowieka odpowiada mit i dlaczego ludzie w niego wierzą. Nauka nie daje jasnych, prostych rozwiązań dotyczących spornych kwestii ideologicznych – są one trudne (skomplikowane), niejednoznaczne, zmienne - mówi artysta.
więcej
.
Wróć do listy tematów