Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 10.11.2019 10:00
Dyskusja pokonkursowa: Muzeum Stanisława Wyspiańskiego
fot. materiały prasowe organizatora
Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zapraszają na dyskusję pokonkursową dotyczącą konkursu SARP nr 985 architektoniczno-urbanistycznego, którego celem jest utworzenie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przy al. 3 Maja w Krakowie.
Dyskusja odbędzie się w czwartek 14 listopada 2019, o godz. 17:00, w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (II piętro), pl. Szczepański 9 w Krakowie.
W programie dyskusji przewidziana jest prezentacja autorska prac konkursowych i wyróżnionych opracowań studialnych oraz dyskusja z autorami.
O muzeum (opis konkursowy):
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego ma być częścią większej całości, nowego Kwartału Muzealnego w Krakowie. Projektowane muzeum ma w założeniu stanowić nowoczesne, narracyjne muzeum biograficzne, które będzie prezentowało sylwetkę, dorobek artystyczny i spuściznę Stanisława Wyspiańskiego w szerokim kontekście epoki oraz sztuki europejskiej i światowej. Ma ono spełniać zadania o wiele szerzej zakrojone, niźli tylko galeria dzieł wybitnego twórcy. Ma być to instytucja w formule centrum nauki i wiedzy, pozwalająca w pełnym wymiarze korzystać z dorobku i dziedzictwa Stanisława Wyspiańskiego. Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, pierwszoplanowej postaci polskiego modernizmu, powinno pokazywać jak bardzo różnorodny i uniwersalny, nowoczesny i europejski charakter ma jego twórczość, w której przenikają się sztuki piękne, literatura, teatr, a nawet architektura oraz konserwacja zabytków.
Źródło: SARP Kraków
Data publikacji: 10.11.2019
Inne wydarze architektoniczne:

Brutalizm narodził się w powojennej architekturze jako odpowiedź na nadmierną estetyzację modernistycznych białych kubików. Wyrazistość i surowość betonowych brył miała lepiej oddawać ducha przeoranej wojną Europy. Podczas wykładu będzie można zobaczyć, jakimi realizacjami zaowocował ów styl na świecie, jaką przechodził ewolucję, aż wreszcie - jakie dał owoce w polskiej architekturze. Może uda się przy okazji odpowiedzieć na pytanie, czy beton może być piękny?
więcej

W pierwszej części wykładu Akira Tatehata zaprezentuje najważniejsze zagadnienia związane ze współczesną sztuką Japonii przywołując zdarzenia z powojennej, jak i najnowszej historii. W drugiej części spotkania w rozmowie z Pawłem Pachciarkiem opowie między innymi o kulisach wyboru przez niego Yayoi Kusamy na wystawę w pawilonie japońskim na Biennale w Wenecji.
więcej

Tematyka spotkania skupi się wokół książki pt. "Reflektory. Interdyscyplinarne spojrzenie na dziedzictwo architektury Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku" pod redakcją naukową prof. Magdaleny Żmudzińskiej-Nowak oraz Igi Herok-Turskiej. Skąd nazwa Reflektory? Tego dopowiemy się podczas dyskusji podczas Śląskich Targów książki.
więcej

Czwartego grudnia 2019 r. Sąd Konkursowy w ramach organizowanego przez Miasto Ruda Śląska Konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji i adaptacji Wielkiego Pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej na cele turystyczno-kulturalne ogłosił wyniki i oceny otrzymanych Prac Konkursowych.
więcej

Na wystawie „Ruchome / Nieruchome” zobaczymy reprezentację znanych realizacji KWK Promes, w których mobilność poszczególnych elementów odgrywa zasadniczą rolę, w tym m.in. Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (2009), Dom Bezpieczny (2008), Arkę Koniecznego (2015) czy ukończony niedawno Dom Kwadrantowy (2018).
więcej

Organizatorzy zapraszają na kolejny ARCHIczwartek organizowany przez Koło Naukowe Studentów Architektury Politechniki Poznańskiej. Gościem spotkania będzie pracowania Demiurg. Pracownia została założona w 2014 roku w Poznaniu i działa na terenie całego kraju. W portfolio biura znajdują się budynki mieszkalne, biurowe, przemysłowe, użyteczności publicznej a także wnętrza i projekty przestrzeni publicznej.
więcej

Wystawa „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich lat 1945-1989“ ukazuje przemiany architektury w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Skupia się przede wszystkim na analogiach w przeszłości tych państw. Pokazuje również współczesny stan cennych budynków i ich status prawny, rodząc dyskusję na temat bliskiej przyszłości - krytycznie zagrożonego dziedzictwa kulturowego późnego modernizmu.
więcej
.
Wróć do listy tematów