Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 12.09.2020 10:30
Interaktywna instalacja "Znikający mur"
Przeglądaj zdjęcia ->
fot. mat. prasowe organizatora
"Znikający mur" to interaktywna instalacja, która we wrześniu stanie na Bulwarach nad Wisłą w okolicach pawilonu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Instalacja jest częścią programu Goethe-Institut Warschau z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Instalację można będzie oglądać od 18 do 20 września 2020 roku w Warszawie. Miejsce: Muzeum nad Wisłą. Otwarcie instalacji: 18 września, 17:00 Godziny otwarcia w pozostałe dni: 10:00-22:00. Wstęp wolny.
Opis organizatora:
Instalacja składa się z mierzącej dwa metry wysokości i pięć metrów szerokości ramy wypełnionej kratownicą oraz blisko 6000 drewnianych klocków. Na każdym z nich, w trzech językach (oryginalny, polski, niemiecki), wygrawerowane zostały ulubione cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Są to fragmenty piosenek np. The Beatles czy Scorpions, cytaty z ulubionych filmów, wierszy i powieści zarówno należących do kanonu literatury, m.in. Dante, Goethe, Jane Austen, jak i współczesnych pisarek - Herty Müller i Olgi Tokarczuk, dzieł filozoficznych i wypowiedzi słynnych polityków jak Wilston Churchill, czy Tadeusz Mazowiecki. Na klockach znalazł się również głośny apel aktywistki Grety Thunberg.
„Znikający mur” prezentuje więc językową i duchową różnorodność naszego kontynentu, a także bogactwo europejskiej kultury. Przechodnie podchodzący do instalacji będą mogli zabrać na pamiątkę klocki, które wyciągną ze ściany. Zabrać je do domu lub podarować bliskim lub znajomym.
Data publikacji: 12.09.2020
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Narodowy Instytutu Architektury i Urbanistyki prowadzi cyklem podcastów na temat architektury. Można je słuchać i oglądać na Spotify oraz na Youtube. Do tej pory ukazały się cztery odcinki, które zebraliśmy w jednym miejscu!
więcej
![]()
Za nami Gala rozdania Nagród Architektonicznych Województwa Wielkopolskiego 2020. Poznaliśmy laureatów w 4 głównych kategoriach Nagrody: obiekt architektoniczny, dom, wnętrze, przestrzeń wspólna, a także ogłoszono laureata w kategorii "Młody twórca".
więcej
![]()
Konkurs na Ścianę Wschodnią, w którym wybrano projekt zespołu Zbigniewa Karpińskiego rozstrzygnięto w roku 1958, realizacja założenia została ukończona w roku 1970. Ściana Wschodnia jest reprezentatywna dla tego czasu. Powstało wówczas w świecie wiele całościowych projektów urbanistycznych, a duża część z nich została zrealizowana
więcej
![]()
Gmina Miasto Włocławek ogłosiła konkurs rekomendowany przez SARP na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zadania pn. „3 – go Maja woonerfem / przebudowa ul. 3 Maja w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek obejmującego przebudowę ulicy”.
więcej
![]()
Muzeum Miasta Gdynii zaprasza miłośników architektury, a w szczególności studentów kierunków historyczno-artystycznych, na cykl wykładów „Perły”, który ukaże gdyńską architekturę z tej drugiej, niemodernistycznej strony. Istotą warsztatów będzie poznanie drogi, która doprowadziła do wykształcenia się modernizmu w Gdyni oraz drogi, którą architektura gdyńska przebywa od czasów powojennych do dziś.
więcej
![]()
Wystawa w Hotelu Cracovia jest drugą odsłoną ekspozycji, która oryginalnie została zorganizowana w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 2016 roku. Punktem wyjścia do jej stworzenia był nowy budynek Filharmonii zaprojektowany przez barcelońską pracownię Barozzi Veiga, uhonorowany nagrodą architektoniczną im. Miesa van der Rohe.
więcej
![]()
„Lustra. Odbicia, refleksy i skazy” to niejako kontynuacja problematyki podjętej w wystawie „Energia-napięcia” (Galeria Elektrownia, Czeladź 2019), próba rozwarstwienia kondycji współczesnego człowieka, jego psychiki. Tym razem atrybutem wędrówki i zarazem katalizatorem jest lustro, a raczej odbicie, które powstaje na jego powierzchni.
więcej
.
Wróć do listy tematów