Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 16.10.2021 10:00
Rusza Festiwal o architekturze i sztuce modernistycznej Nowy Plan
Przeglądaj zdjęcia ->
fot. mat. prasowe
Już dziś rusza 4.edycja festiwalu Nowy Plan. Wydarzenie poświęcone jest modernistycznemu dziedzictwu handlowemu Poznania. Hasło tegorocznej edycji to "NIE LADA ARCHITEKTURA".
NOWY PLAN Festiwal o architekturze i sztuce modernistycznej potrwa od 15 do 24 października 2021 roku. Miejsce: Poznań.
Opis organizatora:
NIE LADA ARCHITEKTURA - Kolejki, kartki, niedobory, barwne anegdoty. To główne skojarzenia z zakupami w PRL, które osłabiają nieco pamięć o handlowej architekturze. Sceną, na której rozgrywały się konsumenckie komedie, dramaty i triumfy były nie tylko sklepowe partery starych kamienic, ale również wybudowane po wojnie domy towarowe oraz centra handlowo-usługowe. Znaczną ich część wyróżnia architektura przekraczająca formalne i materiałowe ograniczenia, którym poddana była architektura mieszkaniowa. Ten „luksus” to przede wszystkim cecha obiektów lokowanych w śródmieściu, wśród których wyróżnia się – oczywiście – Okrąglak, Alfy czy Dom książki. Ale nie tylko one wzbogaciły centrum miasta o formy udane i, jak się okazało, dobrze znoszące próbę czasu.
Skromniejsze, ale niekiedy równie dobrze zaprojektowane były centra o skali osiedlowej lub dzielnicowej. Zwłaszcza w latach 60. i w pierwszej połowie 70. przybierały indywidualne formy, które wprowadzały urozmaicenie oraz charakterystyczny rys w szeregi nadmiernie zuniformizowanych bloków. W czasach, kiedy prym wiodą (lub też do niedawna wiodły) centra handlowe, warto przypomnieć sobie podczas festiwalowych spacerów, wykładów i debat miejsca oraz pierwotną formę i przeznaczenie obiektów, w których przez dekady koncentrowało się życie miasta.
Patronat medialny infoArchitekta.pl
Data publikacji: 16.10.2021
Artykuły z tagiem:patronat
![]()
W tym roku na wystawie Plany na przyszłość LAB będzie można zobaczyć 67 projektów budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, domów jednorodzinnych etc. z 45 pracowni architektonicznych. Dzięki Planom warszawiacy będą mogli zobaczyć, jak zmieni się stolica w najbliższych latach.
więcej
![]()
Tematem spotkania będzie m.in.: Miasto zorientowane na mieszkańców. W jakim kierunku rozwijają się usługi aglomeracje na świecie? Czego mieszkańcy oczekują od włodarzy miast? Jakie usługi poprawiają bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców?, a także cyfryzacja usług lokalnych i walka z wykluczeniem. Poznamy również Raport AD FORUM "Polskie miasta przyszłości oczami młodych".
więcej
![]()
W Kamienicy Szołayskich - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, można oglądać ekspozycję pt. "Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni". Wystawa, zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, była pokazywana wcześniej w polskim pawilonie na London Design Biennale 2021.
więcej
![]()
Cykl #ZODIAK_inspiruje powraca do Zodiaku. Trzecia debata cyklu będzie poświęcona tematom neutralności klimatycznej i wyzwaniom jakie stoją przed włodarzami miast, by stworzyć zielone, efektywne energetycznie miasta.
więcej
![]()
Zarząd Architecture Sans Frontieres International oraz Koło Architekci bez granic Polska OW SARP zapraszają na cykl wykładów otwartych w ramach corocznego spotkania ASF Dialogues. W tym roku spotkanie odbywa się w Warszawie, a jego tematem jest Architecture of the crisis.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na spotkanie z okazji premiery książki "U źródeł modernizmu" Józefa Rykwerta (tłum. Ewa Klekot). To pozycja, która ma swoje niezaprzeczalne miejsce w kanonie publikacji z zakresu teorii i historii architektury.
więcej
![]()
Aktualnie w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentowane są trzy wystawy czasowe - "MPP_ALL - wystawa Maćków Pracowni Projektowej", "Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza" oraz wystawa "Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem" poświęcona sylwetce jednego z najważniejszych architektów XX wieku - Hansa Poelziga.
więcej
![]()
W tym roku konkurs skupia się na dekoracjach i elementach architektonicznych, takich jak: mozaiki, freski, sgraffita, witraże, ozdobne posadzki, stiuki, polichromie, malarstwo ścienne, murale, okładziny ceramiczne, tynki ozdobne i płaskorzeźby.
więcej
![]()
Celem konkursu jest nagrodzenie realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzenie publiczne w naszym regionie oraz promocja zmian jakościowych sprzyjających podnoszeniu atrakcyjności przestrzeni Województwa Śląskiego.
więcej
.
Wróć do listy tematów