Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 29.11.2022 10:05
Wykłady z cyklu "Architektura w Wozowni"
Przeglądaj zdjęcia ->
Galeria Sztuki Wozownia to najstarsza i największa galeria sztuki w Toruniu, która istnieje od 1950 roku. W galerii prezentowane są nie tylko ciekawe wystawy, ale również organizowanych jest wiele interesujących spotkań i wykładów na temat sztuki i architektury.
Przypominamy spotkania poświęcone architekturze. W tym roku w ramach "Architektura w Wozowni" mogliśmy posłuchać m.in. o modernistycznych obiektach po 1989 roku. Wybrane wykłady można obejrzeć poniżej.
Architektura lat 90.: instrukcja obsługi. Wykład nawiązuje do publikacji Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej „Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90.” wydanej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Trafione, zatopione: o wyburzeniach polskiej architektury modernistycznej po 1989 roku – wykład on-line Patrycji Jastrzębskiej w ramach cyklu „Architektura w Wozowni”.
Wykład „Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry” przedstawia filozoficzne dyskusje, jakie towarzyszyły projektowaniu parku w paryskiej dzielnicy La Villette. Na owe teoretyczne założenia złożyły się teksty Bernarda Tschumiego, w których autor kwestionował tradycyjne sposoby tworzenia dzieła architektury. Kolejnym etapem włączenia filozofii w proces projektowania parku był cykl dyskusji Petera Eisenmana z Jacquesem Derridą. Ich głównym tematem był problem chôry, który podjęty został przez późniejszych komentatorów i wykorzystany do interpretacji parku.
Źródło: Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu
Data publikacji: 29.11.2022
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Najnowszy, styczniowy odcinek to zapis spotkania autorskiego z Beatą Chomątowską, Grzegorzem Piątkiem i Katarzyną Uchowicz (prowadzenie Grzegorz Markowski) z okazji premiery książki „MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa". Rozmowa odkrywa wiele faktów z historii dzielnicy, zwłaszcza tej powojennej, w której musi ona zmierzyć się z pamięcią wojennej tragedii.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na kolejny wykład z cyklu Wille i pałace Europy pt. Willa w Portici – złota mila architektury. Podczas spotkania uczestnicy przyjrzą się „Złotej mili architektury” od Herkulanum do Reggio Calabria.
więcej
![]()
- Po jesiennym spacerze architektonicznym szlakiem realizacji inż. arch. Stanisława Ziołowskiego (1892-1940) zapraszamy Państwa na prelekcję dotyczącą życia i twórczości tej wybitnej twórczej osobowości - architekta uhonorowanego w 2022 roku własną ulicą w Śródmieściu Gdyni. Wydarzenie przygotowane zostało z myślą o obchodach świętowania 97. urodzin miasta Gdyni - zapraszają organizatorzy.
więcej
![]()
Mini Muzeum powstało w 2009 r. z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej „Bankowiec”. Kustoszką oraz animatorką „Bankowca” jest wieloletnia mieszkanka budynku Maria Piradoff - Link. Od momentu powstania atrakcję odwiedziło tysiące osób, zarówno ekspertów, badaczy architektury, mieszkańców Gdyni, jak i odwiedzających miasto turystów
więcej
![]()
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wykład pt. Złote miasto/Szare Miasto: tradycja i polityka w architekturze Jerozolimy . Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy Lva Sterna "Architektura czasu. Wrocław - Jerozolima".
więcej
![]()
Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "O Architekturze". Gościem wydarzenia będą architekci z grupy projektowej CENTRALA. Pracownia została założona w 2001 r. Przez lata zmieniał się jej skład i dziś tworzą ją Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis.
więcej
![]()
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki udostępnił kolejną bezpłatną publikacje. Tym razem jest to opracowanie na temat Polskiej Polityki Architektonicznej. Publikacja dostępna jest do przeczytania online w formie cyfrowej, a także w siedzibie Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie.
więcej
.
Wróć do listy tematów