Artykuł NIEWIDOCZNY dla użytkowników
Data: 15.07.2010 09:57
30 x Słonne
Przeglądaj zdjęcia ->
Od 14 lpica do 25 sierpnia 2010r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu potrwa wystawa 30 x Słonne, ramach której przedstawione zostaną prace 30 artystów, pochodzące z lat 1981-2010. Janusz Cywicki do udziału w wystawie 30 x Słonne zaprosił tych artystów, dla których Słonne, zarówno jako działanie artystyczne, jak i jako miejsce, ma – lub miało – znaczenie szczególne. Potwierdzają to ich liczne pobyty na kolejnych edycjach pleneru, kolejne tam powroty – często po wielu latach, a także ważność plenerowych inspiracji – i przyjaźni – w ich twórczości i ich życiu. Ich pojedyncze prace są niczym hasła wywoławcze do rozległych, często realizowanych w wielu mediach, twórczości. Dlatego też jej wymiar jest wielowarstwowy, odczytywalny w pełni tylko przez tych odbiorców, którzy znają bliżej twórcze osobowości biorących w nich udział artystów.Fascynujące ich słonne inspiracje przynależne są – najogólniej rzecz biorąc – trzem obszarom: obszarowi miejsca, obszarowi ludzi i obszarowi własnych, wewnętrznych emocji lub intelektualnych rozważań. Często nierozerwalnie się ze sobą splatają, równie często któryś z nich staje się motywem wiodącym dzieła.Spora grupa artystów wykorzystuje sprzyjającą twórczej pracy atmosferę pleneru i zagłębia się we własny, wewnętrzny świat, tworząc typowe dla siebie abstrakcyjne, bez czytelnych odniesień do rzeczywistości, wyrafinowane intelektualne lub spontaniczne emocjonalne kompozycje. Do tych pierwszych należą: Janusz Cywicki – twórca przestrzennych obiektów, łączących w sobie grafikę i rzeźbiarską aranżację przestrzeni, Jan Ferenc – autor subtelnych i wysmakowanych rysunkowych abstrakcji, opartych na geometrycznych podziałach oraz Renata Wota, pracowicie budująca wyrafinowaną, wychodzącą w trzeci wymiar, strukturę swoich oryginalnych prac z tekstylnych lub papierowych modułów. Językiem geometrii posługuje się także Francesc Vila Sole, wyposażając zaangażowaną treść swoich prac w plakatową formę, oraz Jurek Lis i Barbara Lis, rytmizujący prostymi podziałami spontaniczną, barwną materię swoich malarskich prac. Nasycone emocjami są lekkie i powietrzne, piękne kompozycje Marzanny Wróblewskiej, rozżarzone szlachetnymi barwami obrazy Dariusza Sobocińskiego, wieloznaczeniowe, zawsze wyposażone w treściowe intelektualne przesłanie, kolaże Wolfganga Brennera, intrygujące, poruszające się w tajemniczym świecie hinduskich symboli i odniesień, prace Vinay’a Sharma z Indii, oraz znakomite, atrakcyjne wizualnie, o wielowarstwowych symbolicznych i mistycznych odniesieniach, kompozycje Antoniego Kowalskiego.30 x Słonneod 14 lipca do 25 sierpnia 2010 r.finisaż 25 sierpnia (środa) 2010 r. godzina 18:00Galeria Sztuki Współczesnej w PrzemyśluInstytucja Kultury Województwa Podkarpackiegoul. T. Kościuszki 3 PrzemyślWięcej informacji www.news.o.pl
Data publikacji: 15.07.2010
Inne wydarze architektoniczne:
![]()
Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "O Architekturze". Gościem wydarzenia będą architekci z grupy projektowej CENTRALA. Pracownia została założona w 2001 r. Przez lata zmieniał się jej skład i dziś tworzą ją Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis.
więcej
![]()
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki udostępnił kolejną bezpłatną publikacje. Tym razem jest to opracowanie na temat Polskiej Polityki Architektonicznej. Publikacja dostępna jest do przeczytania online w formie cyfrowej, a także w siedzibie Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie.
więcej
![]()
Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Między innymi o tym można przeczytać w książce „Dziury w ziemi. O patodeweloperce w Polsce”. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z jej autorem.
więcej
![]()
Organizatorzy zapraszają na premierę katalogu towarzyszącego wystawie „Lev Stern. Architektura czasu. Wrocław – Jerozolima” oraz spotkanie z artystą i architektem. W spotkaniu wezmą również udział autorki i autorzy tekstów katalogowych: prof. Waldemar Okoń, dr Sylwia Świsłocka-Karwot i Marta Czyż, oraz projektant wydawnictwa, Łukasz Paluch.
więcej
![]()
Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Architekt i artysta Petro Vladimirov zaprosił do wspólnych rozważań ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawodawstwa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest Biuro Odbudowy Ukrainy w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.
więcej
![]()
Osoby interesujące się modernizmem na stronie KSM mogą posłuchać m.in. o historii największego budynku publicznego międzywojennego Krakowa czyli o gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej przy Alei Mickiewicza, podcastu o jednym z najciekawszych.
więcej
![]()
Właśnie została otwarta nowa wystawa obrazów Filipa Wierzbickiego-Nowaka pt. "Punkty odniesienia". Ekspozycję będzie można oglądać do 12 marca 2023 roku. - W moich realizacjach zastanawiam się, na jakie potrzeby człowieka odpowiada mit i dlaczego ludzie w niego wierzą. Nauka nie daje jasnych, prostych rozwiązań dotyczących spornych kwestii ideologicznych – są one trudne (skomplikowane), niejednoznaczne, zmienne - mówi artysta.
więcej
.
Wróć do listy tematów